Министър Нанков: 11 млн. лв са разходени за възстановяване на ограничителни системи по пътищата
През 2017 г. за доставка и монтаж на ограничителни системи по републиканските пътища, стопанисвани от Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ), са разходени 11 197 555 лв. с ДДС. От тях 1 963 916 лв. са разходени за възстановяване на ограничителни системи, компрометирани вследствие на ПТП и др. Това заявява регионалният министър Николай Нанков в отговор на депутатско питане за състоянието на ограничителните (обезопасителните) системи по българските пътища.
За настоящата година АПИ е одобрила задания за доставка и монтаж на ограничителни системи по републиканските пътища на обща стойност около 4 458 000 лв. с ДДС. Планираните работи предстоят да бъдат изпълнени. Средствата, изплатени на АПИ от застрахователи за нанесени щети на ограничителни системи по републиканската пътна мрежа за 2017 г., са на стойност 493 095 лв. На АПИ не са изплащани суми от частни лица за нанесени щети на ограничителни системи по републиканската пътна мрежа за 2017 г. През 2017 г. по републиканската пътна мрежа са откраднати общо 100 м ограничителни системи. Щетите са на обща стойност 8 636 лв., съобщи министър Нанков.
Той добави, че при констатиране на липса на ограничителни системи по републиканските пътища съответното областно пътно управление, на чиято територия е установена щетата, сигнализира съответното Районно полицейско управление. Съставя се констативен протокол, в който се описва щетата. От компетентността на съответното Районно полицейско управление е да проведе разследване относно извършителя на престъплението.
Пътните принадлежности, в това число ограничителните системи, по АМ „Хемус" в участъците на територията на областите София, Ловеч, Шумен и Варна, по АМ „Тракия" в участъците на територията на областите София, Пазарджик, Пловдив и Стара Загора до км 208+181, по АМ „Струма", АМ „Люлин", АМ „Марица" и по Северна скоростна тангента са обект на охрана от съответните пътноподдържащи фирми, с които агенцията има сключени договори за поддържане. При констатиране на кражба на ограничителни системи в тези участъци, в случай че извършителят не бъде установен, съгласно условията на договора откраднатите ограничителни системи следва да се възстановят от съответната пътноподдържаща фирма за нейна сметка, подчертава Нанков.
Той отбелязва още, че в останалите участъци от републиканската пътна мрежа, чиито пътни принадлежности не подлежат на охрана, съгласно условията на договорите за поддържане, в случай че извършителят не бъде установен, откраднатите ограничителни системи се възстановяват за сметка на агенцията. /БГНЕС