Министър Меглена Кунева се срещна с директори на професионални гимназии от Кюстендилска област
Серия срещи с ръководствата на професионалните гимназии, бизнеса и общините започна вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева.
„По същия начин, по който беше постигнат национален консенсус за новия Закон за предучилищното и училищното образование, сега трябва да постигнем обществено съгласие около необходимите промени в професионалното образование. С новата дирекция "Професионално образование" в МОН започваме серия срещи с ръководствата на професионалните гимназии, бизнеса и общините, за да може да се обединим върху работещи модели и план за развитие на професионалното образование и обучение“.
Това заяви вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева на среща с директорите на професионалните гимназии от област Кюстендил. На срещата присъстваха също областният управител Виктор Янев, заместникът му Силвия Велкова, както и представители на общината и браншовите организации в областта.
Министърът посочи, че тъй като професионалното образование е пряко свързано с динамиката на пазара на труда, а тя е твърде различна в различните области на страната, затова е необходимо да се търсят индивидуализирани подходи.
„Трябва да разпознаваме добрите пилотни проекти и да ги подкрепяме сега и веднага, вместо да чакаме общо решение за цялата страна“, добави Кунева.
Като добре работещи подходи министър Кунева посочи дуалното образование по проект ДОМИНО и сега по ДОМИНО 2, както и създаването на образователно-индустриален борд в Тракийската икономическа зона.
По думите й общите предизвикателства пред всички професионални гимназии са демографската криза и липсата на ученици, несъвместимостта на пазара на труда в региона с предлаганите професии в гимназиите, преобладаващата теория за сметка на практиката в обучението, както и остарялото оборудване. „Част от тези проблеми могат да бъдат решени в тясно сътрудничество и активното участие на бизнеса“, посочи Кунева.
Сред обсъжданите теми бяха възможностите за създаване на платформи за сключване на договори с множество фирми за дуално обучение, адаптиране на учебните програми, гаранциите за бизнеса, за да инвестира в образование, начините за комуникация с бизнеса и необходимостта от нормативни реформи.