Министър Десислава Танева: Цените на млякото се сринаха и заради руското ембарго
Отпадането на млечните квоти бе планирано и очаквано. Знаеше се, че това ще предизвика сътресение на пазара, като за съжаление негативният ефект върху пазара на млякото се увеличи значително, защото то съвпадна с последиците от руското ембарго върху тези стоки, каза в Разлог министърът на земеделието и храните Десислава Танева, предаде репортер на PIRINSKO.COM.
Министър Танева и кметът на Разлог инж. Красимир Герчев направиха първа копка днес по проект "Подобряване на пътната и водопроводна инфраструктура в община Разлог". Стойността на проекта е 5 859 175,90 лева и се финансира по Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г.
"До 14 май ще започне изплащането на парите на земеделците за застъпените площи. Тази година наложихме нови правила при определянето на това кой от производителите има права на ползване. Вследствие на тези нови правила близо 7000 земеделски производители ще получат плащанията си при условия на застъпени площи", обясни министър Танева.
Според нея, ако всеки производител има застъпени площи и представи едногодишен договор, който не е заверен, той няма да важи пред този договор, който е аренден, наемен или вписан.
"Отпадането на млечните квоти е планирано отдавна, знаеше се, че това ще предизвика сътресение на пазара. За съжаление негативният ефект върху пазара на млякото се увеличи значително, защото това отпадане съвпадна с последиците на руското ембарго върху тези стоки. Това породи един голям излишък на мляко и млечни продукти на целия европейски пазар и натисна цените надолу", обясни министър Танева.
Според нея във връзка с този проблем правителството още през декември е поискало допълнителна финансова помощ от Еврокомисията. "За съжаление такова решение не е взето и към момента няма индикации за такова".
По проекта, на когото министър Танева поля менче вода, преди багера да направи копката, ще бъде извършена реконструкция и рехабилитация на съществуващи общински пътища с обща дължина от 7,970 километра, реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа на с. Горно Драглище и с. Долно Драглище с обща дължина от 4.196 км.
Проектът цели да се подобри мобилността на населението в гр. Разлог, с. Баня, с. Долно Драглище, с. Горно Драглище, с. Добърско, както и да се повиши привлекателността за развитие на бизнес в община Разлог, чрез подобряване на пътната инфраструктура. Основна цел също така е и подобряване условията за живот и качеството на основните услуги за населението на с. Горно Драглище и с. Долно Драглище, чрез подобряване на достъпа до качествена водоснабдителна инфраструктура.