Мина общественото обсъждане на проекта на актуализирания план за управление на НП „Рила“ 2015 - 2024 г.

20 Ноември 2015 | 15:01
0 коментара
Общество
Мина общественото обсъждане на проекта на актуализирания план за управление на НП  Рила  2015  - 2024 г.

Проектът на актуализирания план за управление, разработен от екипа на ДЗЗД „Рила консултанти“ обективизира работата на повече от 160 доказани експерти от академичната общност в различни области на околната среда. Общественото обсъждане на проекта на Плана предизвика градивна дискусия, а присъстващите еколози подкрепиха направеното от екипа и дадоха своите препоръки за подобряването му. Сред темите, предизвикали най-сериозен интерес бяха управлението на водите на територията на парка, прецизирането на зоните за човешко въздействие, мерките, препоръчани за опазването местообитанията на глухара и границите на парковата територия, които са по-големи в сравнение с тези очертани в миналия план. Имаше представители на почти всички общини, на чиито територии попада парка, експерти еколози от различни природозащитни организации, представители на бизнеса и министерството на икономиката.

 

На територията на Национален парк „Рила“ е регистрирано богато разнообразие от представители на флората, фауната, микотата, както и природни местообитания, включени в Директивата за местообитанията. Наличието на ендемити, реликти, застрашени и уязвими видове (съгласно критериите на IUCN) прави територията на парка особено ценна като място за опазване на видове и местообитания с високо природозащитно значение.

 

Най-важните констатации, изведени от екипът, разработващ Плана за управление са:

  • увеличаване на горските площи
  • увеличаване на популациите на растенията и броя на дивите животни
  • увеличаване на  посещаемостта на парка   

 

Увеличението на залесената площ е 3 149.8 ха. Това се дължи на новоустроени гори (1 599.9 ха) и клекови формации (1 549.9 ха), по-точно картиране на външните контури на горите с използване на мащабирани снимки и прекатегоризирането на част от бившите нелесопригодни площи в гори, след отделянето от тях на скалите и нелесопригодните голини в самостоятелни подотдели.

По последни данни в Националния парк гнездят 156 вида птици, от които 143 вида са защитени.  Живеят 10 вида земноводни животни, от които 1 вид е включен в Червената книга в категорията „Уязвим”. От установените до момента 18 вида влечуги, 2 вида са включени в Червената книга в категорията „Застрашен”. Регистрирани са 50 вида бозайници (в тази цифра не са включени 12 вида прилепи). Това представлява 53% от цялата сухоземна бозайна фауна. Видовото разнообразие е сравнително голямо и се характеризира с висока консервационна значимост. Единственият реликт от бозайната фауна на територията на НП „Рила” е снежната полевка (глациален реликт). Като редки могат да се посочат, дивата коза, рисът и златката. Уязвими видове наземни бозайници, които следва да се разглеждат като предмет на специални мерки са кафявата мечка, вълкът, дивата коза и европейският лалугер. Един от установените в НП “Рила“видове риби е ендемичен за Балканския полуостров - Македонска пъстърва (Salmo macedonicus) и един е включен в категорията „Критично застрашен” на Червената книга – Главоч (Cottus gobio).

 

На територията на 11-те общини, части от които попадат в НП „Рила“ има над 250 недвижими паметници на културата (могили, храмове, къщи, сгради, исторически/лобни места, архитектурни ансамбли). Оценката, направена от посетителите на условията за отдих и туризъм е между 4,45 до 5,17 по шестобалната система като цяло за маркировката, условия за настаняване, условия за снабдяване с храна, отношение на домакините/хижарите, условия за практикуване на желаните дейности. Най-широко ценени са условията за добре устроен и безопасен пешеходен туризъм. Но неравномерното разпределяне на посетителския поток изисква решително подобряване на санитарно-хигиенните условия в най-натоварените места – констатира екипа на проекта. 

 

През последните години все по-често се говори за екосистемните „услуги“ или ползи, които предоставя природата за човека. Без съмнение територията на НП „Рила“ представлява изключителна ценност, като се има предвид богатството на реки и езера, източници на вода за редица населени места, включително София. Важен фактор за задържане на водите са горските екосистеми. Високопланинските пасища, използвани в значително по-голяма степен в миналото, съхраняват и до днес потенциал за развитие на животновъдство, съобразено с нормите и режимите в защитената територия.

 

Горската и високопланинската част на НП „Рила“ предоставят уникални възможности за научни изследвания и мониторинг на природни местообитания и популации на растения, животни, гъби. Мястото е сред предпочитаните дестинации за туризъм и почивка. Значителна част от територията на Парка е достъпна чрез туристически маршрути. Хижите предоставят възможност за пренощуване, редица места се използват за бивакуване. Природните и културно-исторически забележителности в прилежащите територии допълнително засилват значението на мястото като особено подходящо за туризъм и рекреация.

 

 

Добавете Вашия коментар

TOP