Междублоковите пространства в Благоевград-ще могат ли хората сами да ги поддържат?
Благоевград е само на крачка от приемането на нова наредба, която да регламентира реда и условията за предоставяне, поддържане и използване на прилежащите площи към сградите в режим на етажна собственост в кварталите с комплексно застрояване. Идеята хората сами да имат възможността да се грижат за градинките и зоните около кооперациите, в които живеят, раздели обществото на две.
От едната страна стоят онези благоевградчани, които от години искат сами да се грижат за градинките и площадките пред техните блокове, а от другата – всички онези, които в наредбата сезират опит на общината да прехвърли на тях отговорността да поддържат междублоковите пространства. Неразбирателството сред обществото е съвсем обяснимо, предвид множеството коментари в социалните мрежи, показващи, че хората не разбират съвсем какво точно предлага общината.
Справка на „Фокус“ показва, че в текста на наредбата изрично се посочва, че не общинска администрация, а самата етажна собственост ще е онази, която да реши дали иска да получи правото да стопанисва междублоковото пространство. Това ще се случва по искане на председателя на управителния съвет или от управителя на етажната собственост, отправено в писмен вид, със заявление до кмета на Община Благоевград.
Предоставянето на определената прилежаща площ ще се извършва със заповед на общинския кмет, придружена от извадка от действащия Подробен устройствен план (ПУП) на квартала. Самата заповед ще определя правата и задълженията на етажната собственост по отношение на поддържането и използването на прилежащата площ, съобразно наредбата.
В раздел III на въпросната наредба се посочва, че поддържането на прилежащата площ ще се осъществява от и за сметка на етажната собственост, като тук е важно отново да подчертаем, че това ще бъде възможно само и единствено след като хората поискат подобно нещо, тоест на нито един жител на Благоевград няма да му бъде вменено задължение да поддържа междублоковото пространство, освен ако той самия не поиска това.
В наредбата се казва още, че използването на прилежащите площи ще се извършва в полза на всички етажни собственици, с което на практика се елиминира възможността за злоупотреби и присвояване на терени за частно ползване. В текста са посочени и конкретните ограничения, които няма да бъдат позволени на ползвателите на прилежащите площи. Сред тях са забрана за отглеждане на животни на прилежащата площ, паркиране на автомобили, осъществяване на търговска и стопански дейности, складиране на отпадъци, предоставяне на площта на трети лица и други.
Контролът по правилното прилагане на наредбата ще бъде наложен от кмета на Община Благоевград, който със своя заповед ще трябва да определи длъжностни лица, които да следят дали етажната собственост спазва реда и условията за ползването на прилежащите площи. В наредбата се предвиждат и глоби за физическите и юридическите лица, които не спазват разпоредбите.