Мария Капон: Марионетките не са само в политиката, но и в банките
Марионетките са много в България, не само в политиката, но и в банковата сфера. За обществото е важно да знае кои са кукловодите. Смелост е да назоваваш кукловоди.
Това заяви за БГНЕС Мария Капон, водач на листата на коалиция ДЕСНИТЕ във Велико Търново. Тя коментира изявлението на мажоритарния собственик на Корпоративна търговска банка Цветан Василев, който заяви, че бившият премиер Пламен Орешарски и управителят на Българската народна банка Иван Искров са марионетките.
Василев се яви днес в полицейско управление в Белград. "Върху мен се оказва неуправляем по своята сила политически натиск. Нямам сигурност за нищо", заяви още Василев. На въпрос от къде идва натискът, банкерът отвърна: "Попитайте Искров, попитайте Орешарски – те ще ви кажат". Дали те са основните – Василев заяви: "Не, Орешарски и Искров са марионетките". Цветан Василев не коментира и каква е ролята на главния прокурор Сотир Цацаров, който излезе с инициатива по КТБ и предизвика недоумение сред мнозинството икономисти и финансисти.
"Аз съм в официална процедура по екстрадиция. Искам да мине цялата процедура по целия път по отношение на моето екстрадиране", коментира още банкерът пред българските медии, чакащи го пред полицейското управление в сръбската столица. На въпрос дали ще търси политическо убежище в Сърбия, банкерът заяви, че мисли по въпроса, но все още не е решил какво да прави.
"Предполагам моите адвокати ще кажат каква е следващата стъпка", заяви още Василев и допълни, че се чувства предаден от всички. "Когато имам сигурност ще се върна в България. Аз съм благодарен на всички, които се упражняваха върху мен", заключи Цветан Василев.
Цветан Василев е с наложена от съда в Белград мярка за неотклонение "подписка", която го задължи да се явява всеки ден в полицията за подпис. Международният му паспорт бе иззет. Явяването на банкера пред властите слага край на спекулациите за местонахождението му.
Преди два дни Василев доброволно се яви в едно от белградските полицейски управления. Властите в Белград му наложиха мярка за неотклонение "подписка", докато се разреши въпросът около евентуалното му екстрадиране. Вчера от министерството на правосъдието в Сърбия поискаха официално да получат документи от техните колеги в София.
Драмата в КТБ започна през юни, когато банката беше поставена под особен надзор заради невъзможността да изпълнява своята дейност като финансова институция. Последваха противоречиви изявление от страна на регулатора в лицето на управителя на БНБ Иван Искров, който първоначално твърдеше, че от КТБ липсват значителни суми. Впоследствие се оказа, че тази информация не отговаря на истината, което нанесе сериозен удар върху имиджа на Централната банка.
Ключовите акционери и потенциални инвеститори на КТБ поискаха среща в София тази седмица, за да получат достъп до счетоводните книги на банката и да изработят план за спасяването й. Те искат съвместно с българските институции да бъде изработен план за рекапитализация и преструктуриране на поставената под специален надзор финансова институция.
На фона на неизвестността около КТБ, която преди кризата беше четвъртата по големина финансова институция в България, се засилва недоволството сред вложителите в нея. Хиляди клиенти на банката почти всяка седмица излизат по улиците в големите градове и протестират срещу бездействието на властите. В София протестиращите се събират пред сградата на БНБ. /БГНЕС