Мария Капон: Дава се ясен приоритет на "Южен поток"
След назначаването на човек на "Лукойл" за министър на икономиката и енергетиката /Васил Щонов – бел. ред./, се дава ясен приоритет на "Южен поток", който струва 12 пъти повече от километър на тръбопровода Туркменистан – Китай, за разлика от проекта за 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", който е един от най-евтините в света.
Това заяви пред БГНЕС председателят на ЕНП Мария Капон. Според нея е добре президентът Росен Плевнелиев да обясни на министъра си колко е БВП на България, за да не слушаме изумителните цифри, които той представи. Капон обясни, че един реактор 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" от 3 + поколение, е по-малко от 4 млрд. евро, "защото явно министърът между долари и евро разлика не прави, и това, без да са обсъждани държавни гаранции за България".
Само за сравнение председателят на ЕНП припомни, че договорът на "Росатом" с Унгария за строеж на 2 реактора по 1200 мегавата от поколение 3, е на цена 12,5 млрд. евро, в комбинация с държавна гаранция от 10 млрд. евро, докато 2 реактора за АЕЦ "Белене" по 1040 мегавата от модел 2+, са стрували над 10 млрд. евро.
"Единственият извод е, че дори само един реактор с най-модерната технология в България, е с 50% по-изгоден от реактор с релевантна мощност в Унгария", категорична бе Капон, която призова Плевнелиев заедно с министрите и зам.-министрите, които назначи, да каже път към Евразия ли поемаме и чии интереси ще обслужваме.
Капон подчерта, че т. нар. проект "Южен порок" ни прави още по-зависими и съучастници в рекета срещу Украйна, докато 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" осигурява за пръв път така необходимата диверсификация на енергийните източници. "Това е стъпка в посока на независимостта на България. В единия случай говорим за споделена собственост, а в другия – за изцяло българска", каза още Капон.
Тя заяви, че когато един реактор струва толкова евтино, е близко до ума, че и цената на произвеждания от него ток ще е по-ниска.
За всички, които се чудат дали ще ни е нужна нова мощност, Капон разясни, че консумацията на енергия в България през тази топла година се е увеличила с 3%, което е знак за ръст в икономиката. В бъдеще предстоят и много хиляди мегавати стари мощности да се затворят.
"Ключово е, че правителството l момента с изказванията си първо показва, че не познава цифрите и второ – че дават ясен приоритет на "Южен поток". Очаквам и публикуването на договорите с "Газпром", анексите с "Росатом" и дъщерните фирми от някое смело правителство", каза в заключение тя. /БГНЕС