Мария Габриел: Взаимодействието с местните общности е ключов фактор за успешен мирен процес и стабилизиране на Либия

16 Ноември 2016 | 11:15
0 коментара
Общество
Мария Габриел: Взаимодействието с местните общности е ключов фактор за успешен мирен процес и стабилизиране на Либия

Повече от 100 участника се включиха в организираната от зам.-председателя на Групата на ЕНП в Европейския парламент и ръководител на българската делегация в групата Мария Габриел конференция „Европейска стратегия за стабилизирането на Либия: подкрепа за включването на местните действащи лица“. Сред ключовите оратори в конференцията бяха лидери на различни етнически групи – амазиг, тебу и туареги, членове на Европейския парламент и Европейската служба за външна дейност, представители от посолството на Либия в Брюксел, дипломати, експерти и изследователи.

 

При откриването на форума Мария Габриел припомни трудната политическа ситуация след водените мирни преговори от специалния представител на ООН Мартин Коблер. Преговорите получиха пълната подкрепа на ЕС и доведоха до споразумението от Скират, породило надежда в международната общност. “Либия е ключов фактор за стабилността в Африка и Европа. Осъзнаването на пълния потенциал на страната ще бъде ползотворно за целия регион. Ролята на местните общности е стратегическа и участието им в мирния процес не е само въпрос на принцип, но и прагматично решение”, подчерта Мария Габриел.

 

Акцент във форума бе въпросът за подпомагане на усилията за стабилизация с фокус върху регионалните участници. Представители на местните общности отбелязаха, че международната общност е разделена между подкрепящите западната и източната част на Либия и знае твърде малко за южната част на страната. В същото време южната част има свои собствени интереси. В този контекст те изразиха надежда, че позицията им ще бъде чута и уважена, защото именно местните общества в тази част на Либия биха могли да се справят с управлението на границите и пресичане на контрабандата, но за целта имат нужда от обучение и подобрен капацитет. Стана ясно, че липсва комуникация между обществата, което е основната причина за продължаването на конфликтите и в тази връзка беше изразено желанието на местните общности да изградят по-силни връзки помежду си.

 

Винсент Пикет, началник на отдела за Арабския Магреб в Европейския институт за мир, наблегна на необходимостта всички политически сили да се съберат спешно за постигането на компромис, тъй като възможността за политическо решение намалява. Политическото споразумение в Либия остава възможно, но процесът трябва да бъде по-приобщаващ към хората от южната част на страната.

 

Другата водеща тема, представена от Ерик Бланхот от Promediation и изпълнителния  директор на Европейския институт за мир Мартин Грифитс, засегна подкрепата на ЕС за процеса на възстановяване и следващите стъпки в изграждането на страната. Представителите на местните общности отбелязаха огромния потенциал на Либия по отношение на нефта и природния газ, слънчевата енергия, туризма и човешкия потенциал. В същото време липсват инфраструктура и стратегии за създаване на предприятия, каквито са необходими за привличане на местните хора, за да се почувстват част от обществото. Очертана беше нуждата от създаване на работни места, насърчаване на търговията и подобряване на комуникационните връзки, за да се прекрати изолацията на Либия и тя да се превърне в пълноправен член на международната общност. Съществена роля тук има и образованието, включително програмите за мирно обучение, което да приобщи младите хора чрез разбирането, че е възможен мирен подход за разрешаване на  конфликтите.“Неотдавна Европа бе унищожена от война, но се надигна отново. Надяваме се да последваме този пример”, отправи послание за надежда представител на либийските общности.  

 

В заключение участниците в конференцията се обединиха, че ролята на Либия е ключова за стабилността на целия регион. 

Добавете Вашия коментар

TOP