Мария Габриел: Визовата либерализация изисква ясни критерии и политически ангажимент

30 Ноември 2016 | 13:17
0 коментара
Общество
Мария Габриел: Визовата либерализация изисква ясни критерии и политически ангажимент

Европейският парламент беше домакин на конференция на високо ниво „Визовата либерализация като инструмент на външната политика на ЕС“, организирана от зам.-председателя на Групата на ЕНП в Европейския парламент Мария Габриел, която е докладчик по 1/3 от всички сключени от ЕС споразумения за либерализиране на визовия режим. Във форума участваха министърът на външните работи на Грузия Михаил Джанелидзе, представители на Европейската комисия, Председателството на Съвета и Европейската служба за външна дейност, посланиците на Украйна, Колумбия и Черна Гора към ЕС, високопоставени дипломати, евродепутати и експерти.

 

При откриването на конференцията Мария Габриел подчерта, че визовата либерализация е ключов инструмент за засилване на политическото и икономическото сътрудничество със стратегически партньори на ЕС. „Политиката за либерализиране на визовия режим е най-значимата полза, която ЕС може да предложи на партньорските държави. Тя е в интерес преди всичко на гражданите, тъй като безвизовите пътувания имат потенциала да разширят взаимното разбирателство и да допринесат за важни сектори на икономиката, какъвто е туризма. Освен това, визовата либерализация се доказа като ефективен инструмент на външната политика и политиката на сигурност на ЕС за насърчаване на широкообхватни и трудни реформи в страни като Черна Гора, Грузия и Украйна. Всяка държава може да се възползва от визовата либерализация, но само след успешно изпълнение на всички поставени критерии“, отбеляза Мария Габриел.

 

Министърът на външните работи на Грузия Михаил Джанелидзе потвърди важната роля на процеса за визова либерализация за напредъка на страната по ключови реформи и за установяването на нова законодателна и политическа рамка в съответствие със стандартите на ЕС. „Постигнатите от Грузия резултати са отличен пример, че визовата политика на ЕС действително е един успешен инструмент в рамките на партньорството ни с ЕС“, заяви Джанелидзе.

 

По въпроса за актуалното състояние на визовата политика на ЕС, докладчикът на Европарламента относно механизмите за суспендиране и за реципрочност на визите Августин Диаз де Мера отбеляза необходимостта тези два механизма да не се обвързват с либерализирането на визовия режим с Украйна и Грузия. Представителят на Словашкото председателство на Съвета на ЕС Владимир Симоняк наблегна, че визовата политика на Съюза следва да служи като инструмент както за гарантирането на сигурността, така и за задълбочаването на партньорските отношения с трети страни.

 

Посланиците на Колумбия, Украйна и Черна гора представиха опита на своите страни и изразиха позиция, че визовата либерализация е символ на общите ценности между ЕС и държавите, с които са сключени такива споразумения, по отношение на човешките права и върховенството на закона. Колумбийският посланик Родриго Ривера изтъкна, че либерализирането на визовия режим на ЕС с Колумбия е допринесло в значителна степен за засилване на положителния образ на Съюза сред гражданите на страната.

 

„Визовата либерализация е ефективен инструмент на външната политика на ЕС, но само при ясно зададени правила и политическа воля за тяхното спазване от двете страни“, подчерта в обобщение на конференцията Мария Габриел. 

Мария Габриел: Визовата либерализация изисква ясни критерии и политически ангажимент
Мария Габриел: Визовата либерализация изисква ясни критерии и политически ангажимент
Мария Габриел: Визовата либерализация изисква ясни критерии и политически ангажимент

Добавете Вашия коментар

TOP