Мандрите спряха да изкупуват овче мляко заради болестта "Син език"
Мандрите в страната не изкупуват овчето мляко от животни, засегнати от син език, както и от стадата, където се дезинфекцира срещу напастта, защото е негодно за преработка и консумация. В същото време опасната болест вече е обхванала вече почти цялата страна, съобщи председателят на Съюза на овцевъдите в България Бойко Синапов.По данни на Българската агенция за безопасност на храните заболяването е регистрирано в 17 области, пише "Монитор". Реакцията на преработвателите е нормална, но това ще доведе до изключително много загуби на производителите, коментира той. От бранша настояват стопаните да бъдат обезщетени на 100% за всяко изгубено животно.
Освен това очакват хората да не бъдат санкционирани по програмите, по които са кандидатствали на глава животно, и да си получат субсидиите, за да могат да си възстановят загубената стока. Необходимо е също така да се поиска помощ от Европейската комисия. Като цяло животновъдите пишат тази година нулева, категоричен е експертът. В момента не може да се заплодят животните, което също ще окаже отрицателно влияние върху бизнеса. От вчера у нас има регистрирани и крави болни от син език в Ардино, Кърджалийско, съобщи експертът. Има опасност да загубим голяма част от селскостопанските животни в България, предупреди Синапов. Той припомни, че не беше отпуснато навреме финансиране, за да може агенцията по храните да извърши необходимите мероприятия по дезинфекция, когато първичните огнища бяха малки.
Междувременно стана ясно, че животновъдите и фермерите във Великотърновска област са в паника, след като опасното заболяване син език вече прехвърли Стара планина. От около месец той сее мор сред добитъка в двете планински общини Елена и Златарица. Собствениците на стадата са информирали Областната дирекция по храните, откъдето своевременно са извършили проверки и са издали съответните предписания.
От Областната дирекция по храните във Велико Търново информираха, че синият език е вирусно заболяване, което обаче не се предава по въздушно капков път, и когато една овца е болна, тя не може да зарази и останалите в стадото. То се предава само при ухапване от комари. Вероятно вятърът е донесъл цели облаци комари от Южна България и така е започнало заразяването. Лечението на синия език е доста трудно. Специална директива забранява в страните членки на Европейския съюз да се извършва ваксиниране на животните срещу син език. А лекарство срещу заболяването няма. Единственото, което ветеринарните лекари могат да направят, е да препоръчат общи укрепващи медикаменти и антибиотици. Тази терапия обаче е доста неефективна, споделят фермери, загубили вече десетки овце от болестта. Според ветеринари епидемията от син език ще отшуми през есента, след като температурите паднат до 15-16 градуса и комарите изчезнат. /БЛИЦ