Магистрати и полицаи от цялата страна бяха отличени за смелост и професионализъм в Благоевград
27 Ноември 2025 | 15:25
3 коментара
Общество
Благоевград

В залата на Камерната опера в Благоевград днес от 11 часа се проведе тържествената церемония по награждаването на магистрати и полицаи от цялата страна в националния конкурс „Страхливият умира всеки ден, смелият – само веднъж“, посветен на италианския магистрат Джовани Фалконе, предаде реппортер на Pirinsko.com.
Събитието беше организирано от Общинския съвет по наркотични вещества Благоевград, със съдействието на институции и партньорски организации, работещи в областта на превенцията и борбата с наркотичните престъпления.
Председателят на Общинския съвет по наркотични вещества Благоевград Магделена Раховакоято се обърна към номинираните с емоционални думи. Тя подчерта, че именно тези хора заслужават уважението на обществото, защото ежедневно защитават гражданите с цената на огромна отговорност и лична смелост. „Това са достойните хора. Надявам се, че нашата награда ще ви помогне да бъдете по-разпознаваеми сред младите като хората на доброто, войните срещу злото. Нека подрастващото поколение да ви подражава“, каза Попова, а думите ѝ бяха посрещнати с продължителни аплодисменти.
Кметът на Благоевград Методи Байкушев и министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов бяха изпратили своите поздравителни адреси. В тях беше изразена подкрепа за каузата, уважение към професионалистите в системата и признание за приноса им в борбата с наркотиците и организираната престъпност.
На събитието присъстваха, председателят на Националния съвет по наркотичните вещества, областният управител Георги Динев, Румен Божиджев директор на Международната асоциация за борба с наркотизма и председател на комисията по номинациите, зам. кметът на Благоевград Станислав Кимчев и др.
Те подчертаха важността на сътрудничеството между институциите и ролята на служителите на първа линия, които ежедневно се изправят срещу сериозни заплахи и престъпни мрежи.
Наградите връчиха зам.-кметът на Благоевград Станислав Кимчев и представителят на посолството на Италия подполковник Джузепе Меркатали – офицер за връзка на Италия в България, които в началото на церемонията по награждаването приветстваха номинираните в конкурса и тяхната всеотдайна и професионална работа.
Церемонията продължи с фолклорни изпълнения на групите „Бисери“ и „Бански старчета“, които създадоха празнична и топла атмосфера в залата.
След това беше представен специален видеоматериал в памет на Джовани Фалконе символ на непримиримостта към престъпността и човек, чието дело продължава да вдъхновява поколения професионалисти.
Наградени бяха десетки магистрати и полицаи, отличени за висок професионализъм, успешни операции срещу наркотрафика, разкриване на организирани престъпни групи, международни разследвания, работа по случаи с пострадали деца и уязвими хора, както и за принос към превенцията сред младите.
Сред отличените са прокурори, съдии, служители на ГДБОП и Националната полиция, експерти от Агенция „Митници“, разузнавачи и представители на международни партньорски служби. Събитието завърши с коктейл във фоайето на операта. Там те имаха възможност да разговарят помежду си, да обменят опит и да обсъдят бъдещи съвместни инициативи в областта на превенцията и сигурността.
Организаторите подчертаха, че основната мисия на конкурса е да покаже на младите хора истинските примери за смелост, чест и морал. В свят, в който ценностите често се подменят, тези професионалисти доказват ежедневно, че героизмът съществува не в социалните мрежи, а в реалната работа на хората, които пазят обществото.
Конкурсът „Страхливият умира всеки ден, смелият – само веднъж“, се провежда по идея на Общинския съвет по наркотични вещества със съдействието на посолството на Италия в България от 2009 г. Конкурсът е в памет на италианския магистрат Джовани Фалконе и е подкрепен от неговата сестра проф. Мария Фалконе и фондация „Джовани Фалконе“.
Събитието беше организирано от Общинския съвет по наркотични вещества Благоевград, със съдействието на институции и партньорски организации, работещи в областта на превенцията и борбата с наркотичните престъпления.
Председателят на Общинския съвет по наркотични вещества Благоевград Магделена Раховакоято се обърна към номинираните с емоционални думи. Тя подчерта, че именно тези хора заслужават уважението на обществото, защото ежедневно защитават гражданите с цената на огромна отговорност и лична смелост. „Това са достойните хора. Надявам се, че нашата награда ще ви помогне да бъдете по-разпознаваеми сред младите като хората на доброто, войните срещу злото. Нека подрастващото поколение да ви подражава“, каза Попова, а думите ѝ бяха посрещнати с продължителни аплодисменти.
Кметът на Благоевград Методи Байкушев и министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов бяха изпратили своите поздравителни адреси. В тях беше изразена подкрепа за каузата, уважение към професионалистите в системата и признание за приноса им в борбата с наркотиците и организираната престъпност.
На събитието присъстваха, председателят на Националния съвет по наркотичните вещества, областният управител Георги Динев, Румен Божиджев директор на Международната асоциация за борба с наркотизма и председател на комисията по номинациите, зам. кметът на Благоевград Станислав Кимчев и др.
Те подчертаха важността на сътрудничеството между институциите и ролята на служителите на първа линия, които ежедневно се изправят срещу сериозни заплахи и престъпни мрежи.
Наградите връчиха зам.-кметът на Благоевград Станислав Кимчев и представителят на посолството на Италия подполковник Джузепе Меркатали – офицер за връзка на Италия в България, които в началото на церемонията по награждаването приветстваха номинираните в конкурса и тяхната всеотдайна и професионална работа.
Церемонията продължи с фолклорни изпълнения на групите „Бисери“ и „Бански старчета“, които създадоха празнична и топла атмосфера в залата.
След това беше представен специален видеоматериал в памет на Джовани Фалконе символ на непримиримостта към престъпността и човек, чието дело продължава да вдъхновява поколения професионалисти.
Наградени бяха десетки магистрати и полицаи, отличени за висок професионализъм, успешни операции срещу наркотрафика, разкриване на организирани престъпни групи, международни разследвания, работа по случаи с пострадали деца и уязвими хора, както и за принос към превенцията сред младите.
Сред отличените са прокурори, съдии, служители на ГДБОП и Националната полиция, експерти от Агенция „Митници“, разузнавачи и представители на международни партньорски служби. Събитието завърши с коктейл във фоайето на операта. Там те имаха възможност да разговарят помежду си, да обменят опит и да обсъдят бъдещи съвместни инициативи в областта на превенцията и сигурността.
Организаторите подчертаха, че основната мисия на конкурса е да покаже на младите хора истинските примери за смелост, чест и морал. В свят, в който ценностите често се подменят, тези професионалисти доказват ежедневно, че героизмът съществува не в социалните мрежи, а в реалната работа на хората, които пазят обществото.
Конкурсът „Страхливият умира всеки ден, смелият – само веднъж“, се провежда по идея на Общинския съвет по наркотични вещества със съдействието на посолството на Италия в България от 2009 г. Конкурсът е в памет на италианския магистрат Джовани Фалконе и е подкрепен от неговата сестра проф. Мария Фалконе и фондация „Джовани Фалконе“.
Добавени коментари
До 112 публикува:
27 Ноември 2025 | 20:12
Банкет нема, бедна община
Тия там са се събрали раховица да ги лизга
.... публикува:
27 Ноември 2025 | 15:55
Патрулите ловят повече наркотици а няма никой от тях трагедия !!!!
112 публикува:
27 Ноември 2025 | 15:43
Банкета у коя кръчма ще бъде ?






