Мафия и тайно общество: Kакво се знае за Черната брадва?

07 Септември 2024 | 08:39
0 коментара
Криминално
България
Мафия и тайно общество: Kакво се знае за Черната брадва?

Когато Щефан Фукс започва да разказва за структурите на "Черната брадва", бюрото му се изпълва с десетки документи. Стрелки, свързващи линии, диаграми... Вътрешните механизми на нигерийската групировка са сложни. Именно това е тяхната рецепта за успех, казва експертът, съобщи Deutsche Welle.

"Нигерийските мрежи отдавна са във фокуса на службите и властите, но дълго време не разбирахме динамиката и механизмите, които стоят зад тях", посочва той.

В Европа например широката общественост не знае почти нищо за престъпни организации като нигерийската "Черна брадва". А през последните години те се разраснаха бързо в световен мащаб.

"Активни са в международния трафик на наркотици, в прането на пари и интернет измамите, в трафика на хора и оръжия", казва Фукс.

Експертът от швейцарската организация за защита на жертвите "Victras" от години съветва правоприлагащите органи относно групировки като "Черната брадва" от Нигерия и начина, по който те работят.

"Нещо като LinkedIn за престъпници"

Напоследък правоприлагащите органи все повече се фокусират върху "Черната брадва". Между април и юли Интерпол проведе операция "Чакал III", в рамките на която са били задържани 300 души, идентифицирани са други над 400 заподозрени, а 720 банкови сметки са били блокирани. В операцията са участвали полицейски служители от 21 държави.

Сред престъпните дейности на "Черната брадва" в последно време се открояват финансовите измами. Тобиас Ухе е един от хората, които от години предупреждават за глобалното разрастване на групировката. По време на разследванията си частният детектив попада на чат форуми, в които престъпниците се подиграват на жертвите на своите онлайн измами. Често това били жени, които били подмамвани с обяснения в любов, а впоследствие престъпниците измъквали от тях големи суми пари.

Колкото по-дълбоко Ухе навлизал в престъпните структури, толкова повече пред него се разкривал един ужасяващ сенчест свят.

"Това тайно общество е един вид LinkedIn за престъпници. Членовете му знаят къде да намерят лицето Х, което предоставя фалшиви документи за самоличност, или лицето Y, което предлага крадени кредитни карти", обяснява Ухе.

Именно тези структури и липсата на традиционна йерархия правят "Черната брадва" толкова успешна.

След като частният детектив публикувал първоначалните си разкрития, срещу него заваляли смъртни заплахи. Поради това оттогава той работи под псевдонима Тобиас Ухе.

Тайно общество, секта или организирана престъпна група?

"Черната брадва" не е единствената престъпна мрежа от Нигерия, която от години се разраства - известни са и много други. Някои експерти ги наричат организирани престъпни групи, други говорят за тайни общества, трети - за секти.

Това прави наказателното преследване особено трудно, посочва експертът Щефан Фукс: далеч не всички членуващи в тези групи са замесени в престъпни дейности. Причината: произходът на много тайни общества датира от африканските движения за независимост през 1950-те и 1960-те години, когато млади активисти се обединяват в студентски братства, за да се борят срещу колониалното господство. Но в политическия хаос в Нигерия в групите проникват и много престъпници, които и до днес набират млади и агресивни мъже от улицата.

"Опасна мафия"

Нигериецът Джон Оморуан също е бил член на "Черната брадва" в продължение на години. Въпреки всички опасности, той решава да говори открито за дейността на групировката. Казва, че с престъпна дейност тя започва да се занимава към края на 1980-те години - първоначално с контрабанда на марихуана за Европа. В "Черната брадва" престъпниците намират идеални условия за дейността си, а с вдъхващи страх ритуали насаждат у всички нови членове безусловна лоялност и абсолютна потайност.

Според Щефан Фукс последната акция на Интерпол доказва, че правоприлагащите органи вече по-добре разбират структурите и методите на "Черната брадва". Въпреки това експертът предупреждава да не се спира дотук.

 

Източник: Deutsche Welle   

Добавете Вашия коментар

TOP