Лъсна истината за недостига на минерална вода в банята в Добринище
Уникална инсталация от тръби, при която до водомерния възел към минералната баня на Добринище тръбата е ф110, при възела рязко се стеснява на ф63, а след няколко метра отново диаметърът на тръбата се сменя на ф110, откри софийска фирма „Пи Ви Джи“ ООД с управител Йовиян Йонков.
Фирмата бе наета от община Банско да отговори на въпроса защо в Сондаж №2 минералната вода е в изобилие, а в банята едва-едва капе и често дори спира.
На находката с тръбите фирмата попадна при направеното обследване на водопровода от сондажа до балнеолечебницата, който всъщност е бил изцяло сменен през 2015 г., когато бе реновиран и паркът в Добринище.
Главно под натиска на съветниците от Добринище миналата година община Банско подмени няколко спирателни кранове и направи текущ ремонт на двата басейна, съблекални и общи части, но проблемът със слабата минерална вода остана. Едва докладът на „Пи Ви Джи“, направен след трасиране на водопроводната мрежа, видеоинспекция, тест за конструктивна цялост на водопроводен участък чрез изкуствено увеличаване на налягането и прослушване на мрежата за откриване на течове чрез акустичен метод, даде отговор на въпроса, който от 8 г. мъчи жителите на Добринище.
Освен това по време на проучването е констатиран некачествен монтаж на тръбните участъци и некачествени връзки между две съседни тръби в тях, доказано чрез тест за конструктивна цялост, при което се получават течове по мрежата, и видеодиагностика със специализирана техника. Налице са и деформации на тръбите.
От задължителен характер фирмата препоръчва подмяна на участъка от мрежата с по-малък диаметър ф63, а от препоръчителен характер – подмяна на целия участък от водомера от сондажа до сградата.
За да бъде най-сетне решен този проблем, на последната си сесия съветниците в Банско удължиха до края на мандата дейността на назначената преди 3 г. временна комисия за проверка използването на минерална вода на територията на гр. Добринище. Същата получи срок за действие до 30.09.2023 г. През последната година от съществуването си тя ще се председателства от Иван Сакарев.
Минералната вода на Добринище е основното богатство на планинското градче, което към момента е по-прославено със спа, отколкото със ски туризма си. Градът е обявен през 1963 г. за балнеоложки курорт заради прочутите си 17 минерални извора с температура от 38,4-43,5 градуса.
От 1934 г. в градчето има обществена баня и през последните години тя непрекъснато къса нервите на местните.
Преди десетина години те се оплакаха, че водата в банята им тече много студена. После започна драстичното намаляване на налягането в душовете, за което бе заподозрян братовчед на бившия кмет, който има хотел, ползващ минералната вода от Сондаж №2. После избухна скандалът с хотел „Русковец“, който коства поста на ексдиректора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” Момчил Пашов – преди 2 г. наследникът на поста му Владимир Димитров прати в Добринище свои служители да вземат проба от водата в хотела, след което лабораторните проби отчетоха, че температурата й е 30 градуса и в нея има малко питейна и повече минерална вода, вероятно в резултат на навлизане на двата сондажа в термална пукнатинна зона. Това бе и обяснението защо през последните години дебитът на „Сондаж 2-Банята“ е намалял от 8 л/сек на 2.5 л/сек.
Казусът с „Русковец“ стигна в съда, но още няма влязло в сила съдебно решение. Според зам. кмета на Банско Стойчо Баненски делото е между хотела и БДЗБР, а междувременно „Русковец“ продължава да си работи и да ползва минерална вода от сондажа въз основа на редовното разрешително, което има.
Сега мистериозно стесненият минерален водопровод, некачественото снаждане на тръбите и деформацията на много от тях са поредното изпитание пред балнеолечебницата на Добринище. С направен наскоро ремонт на стеснената част от водопровода засега водата нормализирала дебита си, с изключение на уикендите, когато посещенията са повече. Очаква се обаче нов спад на налягането заради подземните течове, защото ако една тръба е деформирана, няма опция тя да се самопоправи. Така единственото решение на проблема остава препоръчаната от „Пи Ви Джи“ ООД цялостна подмяна на 7-годишния водопровод, за което обаче пари едва ли ще се намерят скоро.
ВАНЯ СИМЕОНОВА/в.Струма