Лозан Панов в дъното на мръсна политическа поръчка на Иван Костов с възобновеното дело на Чората
Мръсна политическа поръчка се кани да извърши скандалният шеф на Върховния касационен съд Лозан Панов с възстановаването на делото за убийството на Ангел Димитров – Чората отпреди 11 години. Привидният повод е решението на Европейския съд по правата на човека в Страсбург, който през 2014 г. осъжда България да заплати 50 000 евро обезщетение на четиримата роднини на Чората, подали жалбата, както и 35 000 лева разноски под делото.Истинската причина обаче е ангажимент на новопокръстения протестър Лозан Панов, известен в средите си като Лизан Пантоф, да осъществи веднетата на засегнатите от смъртта на Чората – известен като наркодилър и контрабандист на горива №1 в Благоевградския регион, които са били лишени от финансовите постъпления от този вид дейности.
Това съобщиха на БЛИЦ отлично информирани източници, ангажирани с работата по възобновеното дело срещу петимата полицаи Мирослав Писов, Георги Калинков, Борис Механджийски, Янко Граховски и Иво Иванов, получили вече оправдателна присъда по същия казус именно от Върховния касационен съд преди протестърската ера на Панов.
Три години по-късно обаче петимата полицаи ще трябва отново да се изправят пред съда и да защитават правотата в действията си спрямо един доказан наркодилър и трафикант на горива, свързан с контрабандната дейност на Косьо Самоковеца, Иван Димитров – Доктора и други възлови в балканската мафия фигури, които днес вече също не са между живите.
Много показателен в случая е фактът, че адвокат по делото срещу петимата полицаи е Васил Василев – част от грантовската кантора на „Америка за България” на Даниела Доковска – родителката на съдебния октопод „Хидрата”, където възлова роля играе адвокатът Георги Атанасов, за чието кариерно израстване преди 10 ноеври 1989 г. и след това БЛИЦ не веднъж е писал. Лозан Панов е пряко производно на сценария на порочната групировка, пуснала пипалата си в цялата съдебна система за нейното овладяване и подчинение, и нейни лица са именно Лозан Панов и вече оскандаления шеф на СГС Калоян Топалов, който е разследван от ВСС заради самоубийството на негов подчинен съдия.
Преез 2005 г. случаят със смъртта на Чората вдига неимоверен шум в обществото заради реакцията на полицаите спрямо оказващия съпротива при задържането му наркобарон, който впоследствие умира. Според медицинскатаекспертиза това е станало заради негови хронични заболявания, включително на сърцето, и употреба на наркотици, а според една от трите експертизи, направена 9 дни след смъртта му по искане на бащата на Чората – Райчо Димитров, в която няма хистологични проби и е извършена в нарушение на закона, наркотрафикантът е умрял от полицейско насилие – побой. Или по-точно, причинена от наднорменото му тегло, докато му натискали ръцете, за да му сложат белезници.
По време на бурните обществени дебати около смъртта на Чората като най-яростен него защитник се изявява тогавашният съпредседател на „Синята коалиция” и лидер на ДСБ Иван Костов, който определя случая като „негативен пример за българското правосъдие, влязъл в европейското пространство”. Политикът е неудържимо активен в нападките срещу МВР и защитата на наркобарона.
Шефът на групата полицаи, извършила ареста на Чората – Мирослав Писов, който по това време е зам.-началник на РЗБОП и впоследствие един от съдените по това дело, не премълчава нападките и в прав текст заявява, че „зад това, което говори г-н Костов и което обслужва неговата политическа позиция, седят онези лица, които са свързани с поръчковите убийства в югозапанда България”. Като подчертава, че част от политическите съратници на Костов са близки до бащата на Чората и това са ексдепутатката от СДС по негово време Елиана Масева и Людмил Георгиев – вуйча на Чората и виден демократстващ в региона, а двамата са основатели на СДС в Благоевград. Още тогава Писов е категоричен, че слуващото се с него и колегите му е заради техните успешни атаки срещу наркобароните в региона.
Писов не пропуска да спомене и още едно странно съвпадение – че „използваният по случая” тогавашен началник на кабинета на Ахмед Доган – Ахмед Емин, слага край на живота си в един и същи ден с направилия експертизата по поръчка на бащата на Чората проф. Стойчо Раданов, който също се самоубива при доста странни обстоятелства малко по-късно след смъртта на наркобарона. Намекът на Писов е, че двамата са били подложени на натиск за поведението и решенията си.
По това време твърди защитници на действията на полицаите са тогавашните премиер Бойко Борисов и МВР-министър Цветан Цветанов, който дори се среща с близките на съдените полицаи. Двамата защитават правотата на органите на реда да действат по начин, който обезврежда един несъмнен престъпник. Същата теза отстоява и вътрешният министър от времето на акцията срещу Чората – Румен Петков. Всички в един глас твърдят, че полицаите са изпълнявали служебните си задължения и са невинни.
11 години по-късно Румен Петков потвърди категорично пред БЛИЦ тогавашната си позиция за правилността на действията на полицаите и тяхната невинност за смъртта на Чората. Той категорично отрече, че е била разпореждана акция „Респект”, каквито внушения според него са се правили по онова време. И допълни, че тогава се е извършвала атака срещу всякакви групировки, свързани с разпределението на наркотици, и са били неутрализирани цели групи, работещи в този сектор.
Петков няма представа защо трябва да се възобновява дело, по което ВКС вече има оправдателна присъда, при положение, че Европейския съд по правата на човека е присъдил парично обезщетение на роднините. Но се надява на бързо правосъдие и еднакъв подход с този при делото на Бойко Борисов в качеството му на главен секретар на МВР за смъртта на Тодор Тодоров – Чакъра – случай, по който същият Европейски съд присъди глоба в същия размер от 50 000 евро за българската държава със абсолютно същите мотиви. И тогава сегашният министър-председател е изпълнявал служебни задължения по отношение на особено опасен престъпник, както в случая с Чората, така че, както се казва, случаят има прецедент.
Целта на възобновеното дело и Хидрата обаче не е въдворяването на някаква справедливост, пък била тя и мнима, а вендета за изгубените позиции на наркопазара и контрабандата на горива, носещи приходи на определени политически кръгове, от които е и днешният депутат Атанас Атанасов, чието заветна цел е започването на дело 1094/2015 срещу петимата полицаи, заловили един от най-големите наркодилъри у нас в лицето на Чората. Доброто в цялата история е, че може би най-сетне ще стане ясно какво ги свързва и какво е подклаждало патоса на тогавашния и днешен гуру на Атанасов – Иван Костов.
Особено като се има предвид репликата, изречена от бащата на Чората в тесен кръг по адрес на полицаите: „Искам ги само за 2 месеца в затвора и повече няма да съществуват”. Може би, за да изчезне завинаги тежката диря, оставеня във вече изчезналите записки на Чората за финансовите му отношения с различни кръгове. Всъщност може да се окаже, че Хидрата, вместо да си изпише вежди, ще си извади очите, защото възобновяването на делото срещу Чората е най-сигурният начин „истината някой ден да излезе”, както твърдеше по онова време и шефът на петимата полицаи в операцията Миросвал Писов. /БЛИЦ