Логодажките баби дадоха старт на жътвата в Благоевградско

09 Юли 2025 | 23:17
0 коментара
Общество
България
Логодажките баби дадоха старт на жътвата в Благоевградско
С традиционния ритуал по зажънване жени от благоевградското село Логодаж дадоха символично начало на жътвената кампания в района.

Инициативата е част от усилията за съхраняване на традициите в Пиринския край. Облечени в автентични носии, участничките демонстрираха ръчни техники за жънене със сърп и връзване на снопи по начин, характерен за селския труд в началото на XX век.

Ритуалът започна с отрязване на първия сноп пшеница, като практиката следва старинни обичаи, съпътстващи началото на жътвата , благословия за плодородие и трудово здраве.

По време на възстановката бе отчетена и символична приемственост между поколенията, възрастна жена предаде първия сноп на дете, облечено в носия, в знак на продължаване на традицията. Събитието се проведе в землището на селото, в близост до язовир „Стойковци“, и бе организирано с подкрепата на местното читалище и жители на селото.

Логодаж е едно от населените места в региона, което в последните години полага последователни усилия за възраждане на местни обичаи и традиции, свързани със земеделието и бита.
Логодажките баби дадоха старт на жътвата в Благоевградско
Логодажките баби дадоха старт на жътвата в Благоевградско
Логодажките баби дадоха старт на жътвата в Благоевградско

Добавете Вашия коментар

TOP