Лютви Местан: ДПС ще подкрепи еднопартиен кабинет на малцинството
Движението за права и свободи е готово без условия, без участие във властта да даде подкрепа за еднопартийно правителство на малцинството, но ще бъде категорична опозиция на безпринципна коалиция с участие на крайнонационалистически формации.
Това заяви лидерът на партията Лютви Местан на пресконференция, цитиран от БТА.
„ДПС не иска власт, съзнава риска от нови избори, но определя като още по-голям риск
безпринципна коалиция с участие на крайни националисти“,
уточни Местан.
По думите му подобно правителство крие опасност от разделение на нацията.
Местан уточни, че ДПС не иска министерски кресла, а ясна евроатлантическа програма за управление,
политика на интеграция, а не на дискриминация, иска и България да не се отклонява от своя цивилизационен избор като страна член на ЕС и НАТО.
„ДПС може без властта, но никой не може да изолира ДПС от обществения и политически живот“, каза още той.
Местан потвърди, че
ДПС ще отиде във вторник на консултации с ГЕРБ в Народното събрание, заради„политическата етика“.
Той представи позицията на партията във връзка с разговорите за съставяне на правителство, започнали в понеделник.
„Има два лоши сценария за България днес. Най-лошият сценарий е незабавно да вървим към нови избори. Трябва да се намери формула за съставяне на правителство. Вторият – още по-лош, е да се състави безпринципно, антиевропейско, антицивилизационно правителство с участието на крайни националисти. Този сценарий е по-опасен от нови избори. Участието на крайно националистически формации във властта крие риска от разделение на нацията”, посочи Местан.
„Зная пред каква отговорност е изправен лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Той обаче има уникалния шанс да избегне този сценарий и в сложната ситуация да припознае ролята на обединител на нацията, посочи още председателят на ДПС.
„Изборът е негов, съответно негова ще е отговорността. Ние не поставяме условието – ДПС да е част от управлението. Нашето условие е целостта на нацията.
Стоим зад думите си не за 100, а за 300 дена толеранс на правителство с много ясна демократична основа“,
потвърди още Местан.
Според Местан това, което се надигало като вълна на недоволство срещу тримата избрани от ДПС народни представители в Кюстендил, Габрово и Ямбол, не е случайно явление.
„Твърдя, че това е добре премислен сценарий за създаване на благоприятна емоционална среда, в която да е възможно българското демократично общество да преглътне една безпринципна коалиция с участието на крайните националисти“, заяви той.
Лидерът на ДПС попита какво нормално има в съюз на партии, членки на ЕНП, и политическа сила, която дори след изборите заявява „Европа да си гледа работата“.
По думите му, за да се случи такава безпринципна коалиция, трябвало да се решат две „свръхзадачи“ – да се сатанизира ДПС и да се представи образът на Патриотичния фронт като нещо различно, по-добро от „Атака“. Според него обаче ПФ се явява „редакция на „Атака“, дори малко по-опасна.
Местан призова да се разследва феноменът с увеличения брой гласове за Реформаторския блок в Хасково.
По думите му през 2013 г. всички съставляващи днес РБ партии имали сумарно 1331 гласа в областта. През 2014 г. Блокът взима 15 565 гласа. Местан попита какво е политическото обяснение на този факт, при положение, че в страната РБ няма такова увеличение на гласовете.
Местан предупреди, че се задава много опасно задкулисие,
което ще се крие зад един нов политически параван – параванът на идеологемата за добрите и за лошите.
„Този нов феномен се определя от нас като десен морален абсолютизъм“, заяви той.
„Не на ДПС" не е програма за управление, тя няма да нахрани никого“, каза той.
По-рано днес ГЕРБ и „БСП – лява България“ проведоха консултации, на които постигнаха съвпадение на възгледите по четири от основните приоритети за страната.