Литекс победи Лудогорец с 2:0

20 Юли 2015 | 09:00

Асприля беше неудържим. източник: LAP.bg

Литекс направи първа стъпка към изкупление пред феновете си след отпадането от Лига Европа и стартира сезона в А група с гръмко 2:0 над шампиона Лудогорец. Люпко Петрович остави своя отпечатък върху играта на „ловчанлии“ още в първия си мач начело, а Данило Асприля и Диого Виана зашеметиха разградчани с две брилятни попадения.

Така за трета поредна година шампионите започват първенството със загуба, а тимът на Бруно Рибейро отново изглеждаше колебливо и далеч от нивото, което „орлите“ наложиха през последните 4 години. Освен всичко друго вече в пети последователен мач под ръководството на португалеца разградчани не успяват да намерят път към мрежата на противника.

На Градския стадион в Ловеч домакините стартираха мача много надъхано и със самочувствие, което постепенно намери покритие в изявите им на терена. Още в 10-ата минута Асприя се завъртя около Браян Ангуло отляво и влезе под остър диагонал в наказателното поле. Техничарят нанесе силен изстрел към близкия ъгъл, за да намери външната страна на мрежата.

Само три минути по-късно Кристиан Малинов получи подаване около дъгата и веднага стреля силно по тревата с десния си крак. Владислав Стоянов реагира умело и с премерен плонж затисна топката.

В 18-ата минута Асприя пропиля 100-процентова ситуация, до която се стигна след добрата отборна игра на Литекс. Бьорн Маарс се върна към центъра, за да участа в комбинацията, която пък изведе Страхил Попов сам по десния фланг. Капитанът центрира перфектно по тревата към непокрития Асприя. Той обаче се подхлъзна в сюблимния момент и от 7-8 метра стреля в аут.

Осем минути по-късно обаче той се реваншира по повече от виртуозен начин. Южноамериканецът пое топката в центъра и избегна последователно шпагатите на Дяков, Ангуло и Александров. Асприя вдигна глава, за да види къде е вратата и с диагонален шут ниско в десния ъгъл не остави шансове за Владислав Стоянов – 1:0.

Скоро след попадението Бьорн Маарс също тества националния страж, стреляйки мощно с глава до лявата греда. Стоянов беше нащрек и с доста мъка извади изстрела на тарана.

Едва след този тежък период шампионите погледнаха по-смело към вратата на противника. В 33-ата минута Препелица нанесе тежък изстрел от дистанция и принуди Винисиус да боксира, а при последвалия корнер Чунчуков и Моци оформиха голямо меле пред и във вратарското поле. В края на полувремето и Браян Ангуло опита късмета си, ала шутът му с левия крак прелетя на метър над дясната сглобка.

Не бе нужно да измине кой знае колко време от втората част, преди отборите отново да се захапят. Литекс имаше претенции за дузпа в 56-ата минута, когато Моци изблъска в гръб Нунеш малко преди португалецът да засече подаване на Делгадо, а две минути по-късно Асприля пак напомни за себе си. Елегантно и с нужната доза импровизация той остави Моци на шпагат край тъчлинията и се понесе към наказателното поле. Там той опита да намери непокрития Йонсен, но подаването му дойде неудобно за тарана и той се размина.

Отговорът на Лудогорец бе опасен шут на резервата Вандерсон от пряк свободен удар, който профуча опасно близо до десния стълб.

В средата на втората част доста нелепо беше изгонен наставникът на Литекс Люпко Петрович, който се възмути остро от брутален фаул на Александър Александров срещу Нунеш. Сърбинът очакваше съдията да не вдигне картон на национала, но Станислав Тодоров се бе запътил да стори точно това. Именно поради тази причина той прикани Петрович да напусне техническата зона и да се насочи към трибуните.

В заключителния четвърт час мачът се превърна в постоянна размяна на атаки, които обаче все по-рядко стигаха до успешен завършек. За Лудогорец голям шанс да изравни имаше Вандерсон, който бе оставен да стреля с глава от непосредствена близост в 85-ата минута. Дребничкият бразилец обаче не улучи топката сполучливо и тя не намери очертанията на вратата.

В 87-ата минута Виана уби и последната капчица интрига с друг фамозен гол. Португалецът порази вратата на Владо Стоянов с убийствен фалцов шут от 24 метра по диагонала, който влетя беапелационно до лявата греда. Той обаче изрази малко непремерено радостта си, като свали и развя своята фланелка с ясното съзнание, че минути по-рано бе получил жълт картон. Логично Станислав Тодоров го наказа отново и така Литекс доигра двубоя с човек по-малко.

ЛИТЕКС-ЛУДОГОРЕЦ 2:0

1:0 Данило Асприля 26'

2:0 Диого Виана 86'

Литекс (4-2-1-3): Винисиус Баривиейра – Страхил Попов /к/, Пламен Гълъбов, Рафаел Перес, Иван Горанов – Петрос Бумал, Кристиан Малинов – Хенри Делгадо – Данило Асприля, Бьорн Маарс, Асенсио Нунеш

Старши треньор: Люпко Петрович

Лудогорец (4-2-3-1): Владислав Стоянов – Йордан Минев, Александър Александров, Козмин Моци, Браян Ангуло – Светослав Дяков /к/, Андрей Препелица – Джоди Лукоки, Марселиньо, Върджил Мисиджан – Цветелин Чунчуков

Старши треньор: Бруно Рибейро

Главен съдия: Станислав Тодоров