Лекари, полицаи и учители посягат най-често на живота си
90% от самоубийците нямат психични заболявания. Те са сравнително интелигентни личности, които дълго са мислили над смисъла на живота. С най-висок риск да посегнат на себе си се оказват работещите като лекари, зъболекари, полицаи, учители и миньори, съобщава "Марица".
Най-застрашени са професиите, при които хората отнасят проблемите и притесненията си вкъщи. Тази теория разви психиатърът Александър Хаджигеоргиев по време на семинар във връзка с превенцията на самоубийствата у нас, който бе организиран от Центъра по обществено здраве и анализи.
Според специалиста, който е началник на Отделението по психиатрия в Медицинския институт на МВР, възрастовите граници, в които се наблюдава най-често желание за опит за самоубийство, са между 17 и 19 години, както и между 35 и 40 години.
Сред хората, застрашени да посегнат на живота си, са тези с депресия, а истинската депресия се лекува само и единствено медикаментозно.
Депресията започва с картина на потиснатост, безсилие, липса на енергия, влошен апетит и влошен сън. Ако продължи две седмици и повече, трябва да се започне лечение, посочи д-р Хаджигеоргиев.