Лек срещу коронавируса идва у нас през декември
Здравните власти в страната обмислят закупуването на новото лекарство молнупиравир, което е под таблетна форма, за лечение на коронавирусна инфекция, твърдят източници от Министерството на здравеопазването.
Става дума за медикамент, произвеждан от гиганта Merck, който е на път да премине успешно 3-тата, последна фаза на изпитания.
Доставки на молнупиравир страната ни може да получи по два начина – единият е през общ договор на ЕК, както беше с ваксините, а другият е да се подходи с индивидуално договаряне, пише "Монитор".
Именно към индивидуално договаряне на доставки на този медикамент са се ориентирали здравните ни власти. Те изразиха надежда за декември месец вече да го имаме у нас. Предвижда се страната ни да поръча индивидуално количество, което да е достатъчно за лечението на поне 10 000 души.
Според здравните власти въпросното лекарство е много подходящо за изписване за лечение на пациентите, които се лекуват в ковид зоните. За да има ефект от лекарството, то трябва да бъде прието веднага при появата на първите оплаквания. Така изключително много се намалява вероятността от по-тежко протичане на заболяването и усложнения. Намалява значително и рискът от това да се наложи хоспитализация на дадения пациент, обясниха още от МЗ.
Представителят на България в Европейската агенция по лекарствата проф. Илко Гетов обясни, че компанията производител на ковид лекарство все още не е приключила и окомплектовала документацията за приключването на третата фаза. От думите му стана ясно, че до края на годината се очаква да станат готови окончателните данни от трета фаза и след това ЕМА ще го разгледа и оцени. „Трябва да изтече времето на наблюдение да се отчетат резултатите, тоест да завърши клиничното изпитване на този продукт”, обясни още представителят ни в ЕМА. От думите му стана ясно, че до края на годината въпросното лекарство може да премине и третата фаза. „Възлагат се големи надежди за този препарат”, каза проф. Гетов.
Той обясни, че към момента не може да се каже нещо по-конкретно за медикамента, освен че е противовирусен препарат и е за перорално приложение - три дни по две таблетки.
Представителят ни в ЕМА обясни още, че вероятно схемата за снабдяване
с лекарството ще бъде както тази с ваксините срещу коронавирусната инфекция – по обща европейска процедура. „В момента, в който едно лекарство има потенциал и бъдеще и е перспективно за терапия на COVID-19, страните започват да си договарят условия и количества за доставки, за да са сигурни, че когато се получи разрешение, те ще бъдат достатъчни и осигурени. Това е предварителна реакция и е като резервиране на количествата”, коментира проф. Гетов усилията на страните вече да договарят количества от въпросното лекарство, което е дълго чакано.