Легендите на българския футбол, водени от Христо Стоичков, победиха Етър в демонстративен мач по повод 100-годишния юбилей на клуба

25 Април 2024 | 23:36
България

Легендите на българския футбол, водени от носителя на "Златната топка" Христо Стоичков, победиха 100-годишния Етър със 7:1. Мачът, който се игра на стадион "Ивайло" във Велико Търново, бе част от тържествата за вековния юбилей на "виолетовия" отбор.

Сборният тим на България поведе с 4 безответни попадения още през първото полувреме, дело на Дончо Донев, Мартин Камбуров и Емил Костадинов. След почивката се разписаха техните съотборници Петър Михтарски, Даниел Боримиров и Станислав Ангелов, а почетния гол за Етър реализира Иван Петков.

Срещата между бронзовите медалисти от САЩ 94 и шампионският тим на Етър от 1991 година, воден от треньора Георги Василев, започна с превес за Звездите на България, които още в началото поведоха в резултата. Секунди след попадението мачът беше прекъснат в памет на покойния Трифон Иванов. Те удвоиха преднината си в 17-ата, а в 22-ата след контраатака бе оформен класическия резултат 3:0. В края на първото полувреме Стоичков изведе Емил Костадинов, който със своя гол си припомни как елиминира националния тим на Франция, класирайки България на световното първенство в САЩ през 1994 година.

В началото на второто полувреме Валери Божинов отбеляза, но попадението му не беше признато заради засада, а Иван Петков вкара с глава и намали изоставането на Етър в 41-ата минута. Малко след това Петър Михтарски порази вратата на търновския тим с топовен изстрел в горния ляв ъгъл, а преминалият от Звездите на Етър в отбора на Звездите на България Красимир Балъков подаде на Даниел Боримиров, който вкара за 1:6 в 49-ата минута. Крайния резултат оформи Станислав Ангелов три минути след това, а последвалият натиск на Етър не промени статуквото.

Звездите на Етър включваха: Калоян Чакъров, Сашо Христов, Георги Попиванов, Николай Арнаудов, Генчо Генчев, Илиян Киряков, Красимир Балъков, Сашо Димов, Георги Георгиев, Андриян Гайдарски, Бончо Генчев. Резерви бяха: Румен Данков, Велин Кефалов, Александър Томаш, Емануел Луканов, Станислав Генчев, Марин Стефанов, Валери Божинов, Тодор Колев, Ивелин Младенов, Светослав Петров, Иван Петков, Христо Иванов, Михаил Аврионов, Мариян Генов, Илиян Трифонов.

В Звездите на България личаха имената на: Христо Стоичков, Емил Костадинов, Радостин Кишишев, Златко Янков, Радостин Станев, Елин Топузаков, Станислав Ангелов, Александър Александров, Даниел Боримиров, Дончо Донев, Мартин Камбуров. Резерви бяха: Пламен Николов, Петър Михтарски, Диян Петков, Георги Георгиев, Гошо Гинчев.

Събитията за 100-годишния юбилей на Етър започнаха с поднасяне на цветя на гроба на Трифон Иванов. В 14:00 часа часа легендите от САЩ 94 се срещнаха с деца от Детско-юношеската школа на търновския тим, а два часа по-късно стартира музикалната програма на стадион "Ивайло". Последва футболната среща между женските отбори на Етър и полския Медик, а след това представяне на отборите от ДЮШ на Етър и техните успехи. Наградени бяха и изявени футболисти и футболни деятели. В празничната програма се включиха мажоретния състав Астрея при ОУ Бачо Киро, Джуниър Бенд при СУ Емилиян Станев, ДЕС Румина и Военния духов оркестър на НВУ Васил Левск”. Тържествата завършиха със заря и аудио-визуален спектакъл Звук и светлина.БТА