Лечебен извор води туристи в Сатовча

Славата на Маринската чешма в село Сатовча е още от древността заради лечебния извор, който блика в подножието на църквата „Света Марина”.
Доброволци успяха да изградят нов метален и стабилен парапет, както и бетонови стълби. Монтираха и две указателни табели – едната до самата църква, а другата – над чешмата. Целта е да се стига бързо, лесно, удобно и безопасно до „светата вода”, както я наричат местните хора заради близостта й до храма.
Хората от региона пълнят съдове с бистрата, студена и лековита живителна течност. Същото правят и много туристи. Броят на гостите се увеличава с всяка изминала година. Всички търсят лек за различни болести. Мият лицата си, плискат очите си с надеждата, че „светата вода” ще им помогне.
Преди ремонта мястото не се поддържаше и бе труднодостъпно. Затова църковното настоятелство поде инициативата да възкреси славата на този прочут с качествата си извор. Според местните хора водата облекчава болки в бъбреците, в очите, помага много за бързо зарастване на раните. Пълен анализ на водата доказва, че е много чиста, в нея има много минерали, както и сребърни йони. При голяма суша много от чешмите тук пресъхват, но този извор никога, твърдят жители на село Сатовча.






