Лаеща кашлица издава Омикрон при малчуганите под пет години
Лаеща кашлица издава Омикрон при децата. Новият вариант на пандемичния вирус може да причини така наречения круп при някои деца под 5-годишна възраст, сочи доклад на медици от Съединените щати, цитиран от „Ен Би Си нюз“.
Зад този термин се крие диагнозата ларинготрахеобронхит, която се проявява при респираторна инфекция. Причинява се от вирусни инфекции на горните дихателни пътища. Симптомите са лаеща кашлица, която звучи като лай на куче или звуците, които издават тюлените, и хриптене. Според американските лекари е често срещано деца, които са заразени с Омикрон да развият круп, тъй като вирусът се установява в горните дихателни пътища повече, а не в белите дробове. Наблюденията в Щатите показват, че при децата под 2-годишна възраст Омикрон често протича с тази лаеща кашлица. Наблюдават се и чести бронхиолити. Причината за лаещата кашлица и хриптящото дишане е силно възпаление и подуване на гърлото, което пречи за преминаването на въздуха. Състоянието не е животозастрашаващо и се лекува.
„Засега не сме видели никакви сигнали, че при деца под 5 години Омикрон протича по-тежко от досегашните варианти. Увеличеният брой деца в болници в Съединените щати се дължи на общото увеличение на случаите“, отбелязва директорът на CDC в Америка д-р Рошел Валенски. Хоспитализираните малчугани са както поради COVID-19, така и поради други причини, като при задължителния тест в болницата се открива и вирусът, причиняващ коронавируса. Според Пол Офит, който е експерт по детски инфекции към педиатричната болница във Филаделфия, при Омикрон случаите са по-леки от Делта варианта. Изявяват се предимно със симптоматика от горните дихателни пътища и доста по-рядко чрез пневмонии.
Някои лекари съобщават за необичайни симптоми при децата. „Около 15 процента от заразените деца получават кожен обрив“, заяви лондонският лекар Дейвид Лойд пред новинарския канал Sky News. Други чести симптоми са умора, главоболие и загуба на апетит.
Нощните изпотявания са сред най-характерните симптоми на новия щам според учени от Великобритания и Южна Африка, където Омикрон бе регистриран за първи път. „Става въпрос за силни нощни изпотявания, които налагат цялостно преобличане“, обясни пред ITV британският лекар Амир Хан. Той твърди, че въпросният белег е много съществен и настоява симптомът да бъде добавен към официалния списък на британската здравна служба NHS.
Новият вариант на коронавируса Омикрон удря възрастните с болки в тялото, а пациентите изпитват смазваща умора, споделят южноафриканските специалисти, които за пръв път се сблъскват с него. Симптомите на Омикрон са необичайни, но не са тежки, предадоха ДПА и ТАСС.
COVID опасен за хората с лоша орална хигиена
Хората трябва да обърнат по-сериозно внимание на оралната си хигиена по време на пандемията. Последните изследвания посочват, че при пациенти с лоша орална хигиена Covid инфекцията протича по-тежко. Това заяви в предаването “Нашият ден“ на БНР ортодонтът д-р Весела Стоичкова. Четири пъти и половина повече нараства рискът от използване на вентилация на белите дробове при лоша орална хигиена. А рискът от смърт при случай с коронавирус се увеличава 9 пъти.
“Винаги съветвам своите пациенти да почистват зъбите си пред огледалото, за да могат да контролират движенията и качеството на почистването. Когато сме навън, има специални реминализиращи маски за зъби, гелове за зъби и разтвори за жабуркане, както и почистваща пяна за безконтактно почистване на зъбите. При децата сутрин и вечер е задължително миенето на зъбите. Ако хлапетата обичат сладки неща, съветвам зъбите веднага да се изчеткат след храненето.