Кукери от „Струмско“ хвърлиха тикви в земята с послание „Не на Хелоуин“

31 Октомври 2025 | 21:15
7 коментара
Общество
Благоевград
Кукери от  Струмско  хвърлиха тикви в земята с послание  Не на Хелоуин
Кукерите от благоевградския квартал „Струмско“ се събраха тази вечер, за да заявят ясно своето послание „Не на Хелоуин, да на българското“, предаде репортер на Pirinsko.com.

Вместо маски на вещици и зомбита, участниците излязоха облечени в кукерски костюми и ритуално хвърляха тикви в земята, като символичен отказ от чуждия празник.
 
Инициативата се провежда за седма поредна година и е част от подготовката на местната сурвакарска група за традиционния празник „Сурва“.

Организаторите подчертаха, че не се противопоставят на чуждите традиции, а искат да напомнят на децата и младите хора за силата и смисъла на българските обичаи.
 
 „Тиквата е символ на Хелоуин. Ние я хвърляме в земята, за да покажем, че не всичко чуждо трябва да се приема и налага, трябва да си отстояваме на нашите традиции“,
каза един от организаторите.

Шествието започна в 18:00 часа и продължи около три часа. За безопасността на хората Община Благоевград временно спря движението около площад „Възраждане“.
В дефилето участваха над 100 души -мъже, жени и деца, облечени в традиционни костюми и звънци.
 
Групата развяваше българските знамена, а колоритният Любомир Янчев водеше и магаре, символ на българския бит. 
Звънците огласяха улиците, а десетки жители на квартала снимаха, аплодираха и се радваха на кукерите.
 
 „Не сме против чуждите празници, но искаме нашите деца да знаят, че имаме свои. Нашият Хелоуин се казва Сурва“, коментираха участниците.
 
Организаторите допълниха, че инициативата не е протест, а начин да се запази жив духът на българските традиции.

Сурвакарите вече подготвят костюмите си за януарското излизане на 1-ви януари и площад „Македония“ в центъра на Благоевград.
Кукери от  Струмско  хвърлиха тикви в земята с послание  Не на Хелоуин
Кукери от  Струмско  хвърлиха тикви в земята с послание  Не на Хелоуин
Кукери от  Струмско  хвърлиха тикви в земята с послание  Не на Хелоуин
Кукери от  Струмско  хвърлиха тикви в земята с послание  Не на Хелоуин
Кукери от  Струмско  хвърлиха тикви в земята с послание  Не на Хелоуин
Кукери от  Струмско  хвърлиха тикви в земята с послание  Не на Хелоуин
Кукери от  Струмско  хвърлиха тикви в земята с послание  Не на Хелоуин

Добавени коментари

Димитър Хаджиилиев публикува:
01 Ноември 2025 | 11:57
Селяндури в действие хахахах
Мишо публикува:
01 Ноември 2025 | 11:29
Селяндури! Щом не преча на никого, ще си празнувам каквото си искам! Престанете да налагате кой какво да празнува, че да не дойде някой да ви забрани да празнувате 3ти Март и Коледа, както в близкото минало
Юлия Ганчева публикува:
01 Ноември 2025 | 10:40
Пълна селяния... ракиЙно патриотична при това.... Няма да я има България... не и с такива патрЕоти...
911 публикува:
01 Ноември 2025 | 08:17
Там в струмско ,в плаж махала ,грамада ,и циганската махала никога селото ,простотията ,мизерията и смръднята и циганските зурнаджийски чалгарски идиотщини няма да си отидат.
123 публикува:
01 Ноември 2025 | 06:49
Браво Струмчани.
5678 публикува:
01 Ноември 2025 | 05:07
Прости селяци. Не на пияните кукери с циганските зурни!
1234 публикува:
31 Октомври 2025 | 23:14
Браво Българи!

Добавете Вашия коментар

TOP