Кукери от Бургас купуват кози по 3000 лв. в Благоевградско
Кукери от бургаският кв."Меден Рудник" купуват кози по 3000 лв. в Благоевградско и Калофер.
С наближаване на кукерските празници трима приятели от кв."Меден Рудник" обикалят по градове, села и паланки, за да търсят уникалната порода "Калоферска коза", от която се използва кожата за направа на кукерски костюм.
Тримата мъже К.Х, М.Т., и Н.Д., идват често на посещение през уикенд в Пиринско, като, вчера купиха уникален екземпляр от породата за сумата от 3000 лв.
Животното бе закупено от Васил Качулски от благоевградският кв. "Струмско", като се похвалиха, че кожата е с дължина на косъма от 70 до 80 см. Освен от Струмско, мераклиите закупиха и три годишен козел за 2 000 лв от банскалията Иван Тушнин, както и уникално красив бял козел за сумата от 2 500 лв. от известният в Разлог чобанин Александър Коцаков - "Сани Катев".
"Идваме тук в Благоевградски регион, защото има такива животни където ние търсим. За два дни обиколихме много животновъди, бяхме в благоевградският кв. "Струмско", Крупник, Разлог и Банско. В региона има уникални за породата животни и кожи. Очаровани сме от кожата на Димитър Кехайов - Мимо от Банско. Момчето има кожа 92 см. дължина на косъма, това е нещо невиждано, предложихме му 4 000 лв., за да я купим, но ни отказа, каза че ще си прави костюм. Ходихме в Разлог, за да купим черният козел, който спечели първо място на изложбата тази пролет в Кресна, но Славе Чилев - Чилята също ни отказа, както Мимо, въпреки че му предложихме пари колкото един луксозен автомобил", вероятно мерака е по силен от парите, коментира за Pirinsko.com Костадин Христов.
По думите му често ходят в гр.Калофер от където произлиза породата кози, но няма толкова много животни от колкото в Пиринско.
Маскарадната обредност идва от древни езически времена и е съхранена до днес като част от българската фолклорна традиция.
Играещите около новогодишните празници в Западна България са най-популярни като “сурвакари”, участниците в предпролетните игри с маски в други региони на България – като “кукери”. В Югозападна България, "Сурва" или както наричат в Разлог "Старчевата" е традиция създадена от незабравими времена, традиция предадена от поколение на поколение. В Благоевградска област традиционно "Сурва" - "Старчевата" се провежда на първият ден от новата година.
Пазителят и живият символ на кукерската традиция в Разлог - бай Благо Татарски, който разказва истории, предадени от неговия баща и дядо.
За първи път бай Благо Татарски се облича като чауш (кукер) като дете - през далечната 1936 г. а желанието си да бъде такъв наследява от своя баща. Въпреки гоненията на полицията, въпреки забраните, кукерската традиция оцелява и се предава през поколенията. Бай Благо е първи чауш през 1947 и 1948 г. и до днес пази звънци и чанове от 1907 г. Това е и годината, през която за първи път старците от Разлог излизат на „Старчевата”, облечени с кожи, маски и звънци. Първият известен пръв чауш в Разлог е бил дядо Коле Дункин "Табалин".
Характерен типаж на "Старчевата" са хора облечени в фолклорни носии като моми, ергени и чауши, хора които са облечени в кожи от кози и задължително носят звънци.
Разлог е българският град, съхранил и предал най-добре българските традиции и културно наследство. Това е първата община, която бе удостоена с наградата „Пазител на традициите 2013"./Pirinsko.com