Kукери-Чауши изгониха злото на Старчевата в Разлог
Стотици кукери-Чауши изгониха злото на традиционния сурвакарски карнавал Старчевата, провеждащ се в първите часове на Новата 2017 в град Разлог.
Още в първите часове на настъпилата Нова година кукерите от Разлог тръгнаха по къщите, за да изгонят злото от домовете, да пожелаят здраве и берекет, след което по обяд дефилират на централния площад. Основна фигура сред персонажите на Сурва е разложкият „Чауш”-кукер, пазител на хорото. Той е облечен в кози кожи, с танца си гони злото. Най-малкият участник в Сурва днес в Разлог бе 5-месечният Георги Бицин, изведен на площада от баба си.
На Сурва се представиха седемте квартала на града със сборни групи от кукери, моми и ергени в народни носии, сурвакарски групи, мечкари с мечки, смешници и оркестър от зурни и тъпани. Кукерите са облечени в кози кожи, а главите са украсена с кози рога и различни орнаменти. Звънци с дебел кожен ремък се опасват около кръста. Украсата определя мястото на кукера в йерархията на празничното хоро.
Освен тези традиционни персонажи, кварталите представят и любопитни и хумористични сцени от ежедневието. В този контекст „Илийска” махала върху две платформи представи „Хоремаг „Линдзи Вон”, със ски-писта от изкуствен сняг, който бе талаш. „Оръдията” засипваха с талаш ски писта: „World Скръп”, по която се спускаха скиори и шейни.
На „пострадалите първа помощ оказваше спасителна служба, оборудвана с буренце.
„Наше счиоре ги лекуваме с винце”, пишеше на бъгито, обслужващо спускащите се по талаш-пистата скиори. Много може да се разказва за празника и за многобройните ритуали, но незабравим е споменът за участниците и гостите. С оригиналността си карнавалът в Разлог е известен не само в страната, но и в чужбина. Сборни групи от Разлог са участвали в много международни и национални карнавали и са отличавани за автентичност и колоритност.
От 1996 г. град Разлог е член на Федерацията на Европейските карнавални градове. Основна цел на карнавала е съхраняване народните обичаи и традиции, характерните за разложкия край носии, ритуали, за да ги покаже и запази за поколенията. /БГНЕС