Кубрат Пулев наби Хълк в 12 рунда и се окичи с пояса на WBA

31 Март 2024 | 00:30
София

Кубрат Пулев спечели интернационалната титла на Световната боксова асоциация след победа по точки над украинеца Ихор Шевадзуцкий

Кубрат Пулев завоюва интернационалната титла на Световната боксова асоциация в тежка категория след победа над украинеца Ихор Шевадзуцкий с единодушно съдийско решение.

Пред над 8000 зрители в "Арена София" Пулев надигра в главния мач от галавечерта противника си с резултат от 117:111, фиксиран в картите и на тримата съдии край ринга.

За Пулев победата е 31-ва в 34 мача като професионалист, като той има и три загуби. За Шевадзуцкий поражението е едва второ в 13 срещи, като той има 11 победи.

42-годишният Пулев и 34-годишният Шевадзуцкий започнаха мача по-предпазливо. В първия рунд двамата се опознаваха и макар Пулев да бе по-активният, той трудно успяваше да разклати 130-килограмовия украинец.

Играта обаче се динамизира още в началото на втория рунд, в който двамата действаха много по-близо един до друг. Очаквано, това доведе веднага до оплаквания от страна и на двамата бойци за нечисти действия на съперника им.

Последваха няколко рунда, в които нито един от двамата нямаше видимо предимство. По-високият от двамата Пулев разчиташе да постоянни атаки към главата на Шевадзуцкий, докато украинецът се целеше в един нокаутиращ удар.

В шестия рунд у Шевадзуцкий започна да се вижда умора и той все по-често изоставаше при размените на удари. Пулев пък бе по-маневрен на ринга с всяка изминала минута притискаше съперника си все повече.

Минута след началото на осмия рунд Кубрат Пулев изпрати много тежък десен прав удар в лицето на украинеца, който обаче някак успя да се задържи на крака.

Шевадзуцкий показа признаци на пробуждане в края на мача. В заключителните три рунда той тръгна по-смело в атака Сли много по-често предизвикваше размени на удари. Това направи боя много по-интересен за публиката, която все по-смело окуражаваше своя любимец Кубрат Пулев.

Вдигнатият адреналин и у двамата доведе до няколко разменени удара след гонга за край на 11-ия рунд, но съдията на ринга бързо успокои ситуацията.

Дванадесият рунд на мача беше най-атрактивен, с много динамика и от двете страни, което накара зрителите да изпратят на крака и двамата боксьори.

След края на мача на ринга се качи и германецът Махмуд Чар, който е носителят на "регулярната" световна титла на WBA в тежка категория. Чар трябваше да се бие с Пулев тази вечер, но контузия му попречи да се бие, заради което бе заменен от Шевадзуцкий.

Украинецът пък развя високо знамето на Украйна в края на мача, което раздели публиката в "Арена София" и голяма част от тях го освирка, а друга част го приветства.

Ето и цялата програма на галавечерта в "Арена София":

1. Ермин Сали (Хърватия) - Слави Хараламбов (България) - супер полусредна категория, четири рунда, победа за Хараламбов с нокаут в първия рунд

2. Керем Йозмен (Турция) - Марко Дмитрович (Босна и Херцеговина) - супер лека категория, четири рунда, победа за Керем Йозмен с единодушно съдийско решение

3. Венхар Хазири (Косово) - Кирил Русинов (България) - супер полусредна категория, шест рунда, победа за Кирил Русинов с единодушно съдийско решение

4. Милан Савич (Сърбия) - Даниел Асенов (България) - лека категория, четири рунда, победа за Даниел Асенов с единодушно съдийско решение

5. Анхел Адриан Баросо (Венецуела) - Петър Драганов (България) -  супер полусредна категория, осем рунда, победа за Петър Драганов с нокаут в първия рунд

6. Дерик Осази (Великобритания) - Жоел Хулио (Колумбия) - супер средна категория, осем рунда, победа с нокаут във втория рунд за Дерик Осази

7. Роли Ламбърт (Камерун) - Тервел Пулев (България) - полутежка категория, осем рунда, победа за Тервел Пулев с единодушно съдийско решение

8. Ихор Шевадзуцкий (Украйна) - Кубрат Пулев (България) - тежка категория, дванадесет рунда, победа за Кубрат Пулев с единодушно съдийско решение.БТА