Кръгла маса събира учени за 170 - годишнината на Тросковския манастир "Свети Архангел Михаил” край Симитли
03 Февруари 2017 | 05:06
0 коментара
Общество
170-тата годишнина на Тросковския манастир "Свети Архангел Михаил” става повод за кръгла маса в Софийския университет.
Тази година се навършват 170 години, откакто един монах на име Серафим решава да възстанови Тросковския манастир „Свети Архангел Михаил”, намиращ се село Брестово.
По този повод на 15 февруари 2017 г. в Заседателна зала № 2 (Ректорат на Софийския университет „Св. Климент Охридски”) ще се проведе кръгла маса на тема „Монашество и манастири по българските земи”. По инициатива на отличния студент вече в СУ“Св.Климент Охридски“ Кристиян Ковачев, който ревностно пази и разказва легендите за Тросковския манастир, много учени ще се съберат на 15 февруари. В нея ще вземат участие утвърдени имена в българската историческа наука – преподаватели от Софийския университет „Св. Климент Охридски” и от Югозападния университет „Неофит Рилски”, музейни специалисти от Регионален исторически музей - Благоевград и Регионален исторически музей - Кюстендил, културолози, студенти и докторанти от Софийския университет „Св. Климент Охридски”, Югозападния университет „Неофит Рилски” и Университета за национално и световно стопанство.
Кръглата маса ще бъде открита с пленарен доклад на тема „Ролята на монашеството в българската духовна култура през Средновековието”, изнесен от проф. д-р Милияна Каймакамова. Ето и някои от темите на останалите доклади: д-р Биляна Карадакова от Регионален исторически музей-Благоевград: "Исторически процеси в структурата на монашеството през Възраждането. Особености на взаимодействието с българското общество", д-р Жана Пенчева от Югозападен университет „Неофит Рилски”: "Художественото наследство на Тросковския манастир „Свети Архангел Михаил”, Тиберий Баръмов, МП „Европейски Югоизток”, Софийски университет „Св. Климент Охридски”: "Манастирът - убежище на комунисти. Първото заседание на АСНОМ в "Св. Прохор Пчински”, Антон Венев от Регионален исторически музей-Кюстендил: "Възстановяване на манастира до с. Граница (1947-1953)", Борислав Димитров от Университет за национално и световно стопанство): "Управление на Рилския манастир като национален туристически обект: възможности и перспективи".
Сред поканените гости са ръководството на Община Симитли, духовници, политици и учени от научните институти в страната.
Уникалният древен манастир, събарян и опожаряван няколко пъти, но оцелял през вековете, привлича все повече туристи в полите на Малешевска планина. Светата обител е една от най- големите гордости на община Симитли. Намира се в махала Поповска на село Брестово, което някога е било част от село Тросково. Затова и манастирът е кръстен Тросковски. Основан е по времето на Втората българска държава. Днес е запазена църквата, възобновена в този вид през 1906 г., както и част от зидовете на жилищните сгради на монасите. Легендите гласят, че по тези места са скрити златни иманета от хайдути и войводи.