Новият министър на вътрешните работи на Италия отказа разрешение на спасителен кораб да  остави 629 мигранти в страната, спасени от крайбрежието на Либия, съобщи Би Би Си (BBC).

Лидерът на крайнодясна партия Матео Салвини смята, че Малта би трябвало да приеме кораба,

но на „Водолей“ и там му е отказано да акостира. Малта заяви, че германската благотворителна организация SOS Méditerranée е прибрала мигрантите от либийски териториални води, което означава, че те попадат под юрисдикцията на Италия.

Италия е основния вход към Европа за мигрантите от Северна Африка. Партията, оглавявана от Салвини, обеща на избирателите си на проведените наскоро парламентарни избори в Италия, че ще заеме твърда позиция по отношение на имиграцията.

SOS Méditerranée, която използва кораба „Водолей“, заяви, че плавателният съд е бил инструктиран от Италианския морски спасителен координационен център

да остане в сегашната си позиция, на 35 морски мили от Италия и на 27 морски мили от Малта.

От благотворителната организация съобщават, че 629 мигранти са били прибрани от морето в шест различни спасителни операции край бреговете на Либия в неделя. „Нашата цел е свалянето на безопасно пристанище на 629 души, които сега са на борда на Водолей - някои от които спасихме вчера вечерта в трудни условия“, заяви говорителят на благотворителната организация, цитирана от агенция Ройтерс.

Кой е на борда на „Водолей“?

Много от мигрантите бяха спасени във водите, контролирани от Либия – общ маршрут за нелегалните имигранти, които се опитват да влязат в Европа от Африка. Сред спасените са 123 непридружени непълнолетни лица, 11 по-малки деца и седем бременни жени, казва SOS Méditerranée. От там уточняват, че около 400 от мигрантите са били спасени от италианския флот, италианската брегова охрана и търговски кораби, преди да бъдат прехвърлени на борда на „Водолей“.

Член на екипажа на кораба, Алесандро Порро, заяви пред италианския канал „Sky TG24“, че отчаяно се нуждаят да разберат на кое пристанище да акостират. „Хората, които спасихме вчера, са в тежко състояние, поне 50 от тях са били изложени на риск от удавяне“, обяснява той.

Каква е позицията на Салвини?

Новият вътрешен министър каза в неделя, че Италия казва „не на трафика на хора, не на бизнеса с нелегална имиграция“. „Малта не взима никого. Франция натиска хората на границата си, Испания защитава границата си с оръжие. Не е възможно Малта да казва не на всяка молба за помощ. Добрият Господ е сложил Малта по-близо до Африка отколкото е Сицилия“, каза той.

Миналата седмица г-н Салвини каза, че Рим трябва да увеличи депортирането на мигранти, а италианското правителство иска да разсели търсещите убежище в целия ЕС – схема, която вече беше отхвърлена от някои държави-членки. Салвини заяви, че обмисля действия срещу организации, които спасяват мигранти в морето, по-рано той ги обвинява, че са в съглашение с контрабандисти.

Критиците на правителството казват, че планът за репатриране на мигранти е неприложим и се опасяват, че това само ще подстрекава расизма и ще политизира хуманитарен въпрос. Спорна сделка между предишното правителство на Италия и властите в Либия доведе до спад в общия брой на пристигащите от миналото лято, но италиански представители твърдят, че през тази година в страната са регистрирани 13 500 мигранти.