Красимир Герчев: Празнуваме Лазаровден, празник на младостта, любовта и плодородието

12 Април 2025 | 11:09
3 коментара
Общество
Благоевград
Красимир Герчев: Празнуваме Лазаровден, празник на младостта, любовта и плодородието

Лазаровден е един от най-красивите и обичани български народни празници. Отбелязва се в съботата преди Цветница.


На този ден православната църква почита възкресението на Свети Лазар, символ на надеждата, здравето и дълголетието. Според народната традиция, Лазаровден е свързан с прехода на момичетата към моминството, с любовта, плодородието и обновлението на природата.
Най-емблематичният обичай е лазаруването – младите моми, облечени в пъстри народни носии и с венци от свежи цветя, обикалят домовете в селото.
С песни и благословии те наричат за здраве, щастие и берекет. Събират цветя, от които ще изплетат венци за Цветница, а с песните си изпълват деня с радост и надежда.
Лазаровден е истински празник на пролетта, на младостта и на живата българска традиция, която продължава да ни свързва с корените ни и с красотата на родното.

Красимир Герчев, Кмет на Община Разлог

 

Добавени коментари

Иван Новото начало публикува:
13 Април 2025 | 10:58
Благодаря на Ради и Новото начало че съм депутат. Разлог е Ново начало
Иван публикува:
12 Април 2025 | 14:09
На Тати Краси му трябват 300 за да стана дупетатин. Много благодаря на Новото начало
Разлоч публикува:
12 Април 2025 | 12:20
Е па и Ново Начало ли празнува

Добавете Вашия коментар

TOP