Край на мистерията! Разбра се къде изчезва минералната вода за хотел “Езерец”

11 Юни 2019 | 09:54
2 коментара
Общество

Разположението на тръбите, които отвеждат минералната вода на Благоевград от находището към хотел „Монте Кристо” и хотел „Езерец”, се оказа причина за антагонистичните отношения на двамата им собственици – общинските съветници Христо Ковачки и Румен Калайджиев.

„Поради различно разположените във височинно отношение тръбопроводи единствено тръбата към хигиенна баня, спа център и хотел „Монте Кристо“ е потопена под нивото на водата в резервоара, съответно се подава вода към тези обекти. Нивото на водата не достига до тръбопровода към хотел „Езерец“ и спортен комплекс „Пирин“. Това констатира Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” /БДЗР/, която реагира на жалбата, подадена в началото на месец май от Р. Калайджиев до дирекцията, прокуратурата и община Благоевград.

При проверката дирекцията констатирала, че находище за минерална вода „Благоевград” се състои от Сондаж №1 ВКП, Сондаж №15б хг и каптирани естествени извори. Около Сондаж №1 ВКП и Сондаж №15б хг има изградена санитарно-охранителна зона, като оградната мрежа е частично разрушена. Водите от Сондаж №1 ВКП и каптираните извори постъпват в събирателно-разпределителна шахта, от която излизат 3 броя тръби. Едната отвежда водите до резервоар, изграден в имот на Неврокопската митрополия – т.нар. Владишко, по другата се отвеждат води до плувния басейн, но към момента на проверката спирателният кран бил в затворено положение. Посредством преливна тръба част от минералната вода се зауства в канализационната мрежа на гр. Благоевград. От резервоара пък водите постъпват в новоизградена водомерна шахта, в която са разположени отклоненията за хигиенната баня, хотел „Езерец“ и за бъдещи ползватели.

В протокола си от проверката БДЗБР е разпоредила на община Благоевград да вземе мерки, за да се нормализира подаването на минерална вода към хотел „Езерец” и да се възстанови оградата около санитарно-охранителната зона. Тъй като практически е трудно осъществимо тръбата за „Езерец” да бъде потопена във водата, както е отклонението за „Монте Кристо”, за да може да се пълни без проблем, община Благоевград разпоредила на съветника Хр. Ковачки да ограничи ползването на минерална вода до разрешените му 0,5 л/сек, за да може водата да влезе и в по-високата тръба.

„От деня на проверката хотел „Езерец” вече няма проблеми с водата”, увери вчера Калайджиев, който на майската сесия директно обвини колегата си Ковачки в кражба на природното богатство и ползване на до 16 пъти повече вода за хотела от разрешеното му количество. В отсъствието на Ковачки съветникът разясни, че той и общината имат общо разрешително за водоползване с дебит от 5,09 л/сек, от които делът на общината е 4 л/сек, за да захрани общинския басейн, а на „Езерец” ЕООД – 1,09 л/сек. Водопроводът, който пресича целия град, е получил разрешение за водоползване на 5.04.2019 г. и оттогава целият се води общинска собственост.
Според Калайджиев обаче поради по-малкото количество вода, което тръгва по общинския водопровод, скоростта й става много по-малка от проектираната и в резултат вместо да пристига с температура 49-50 градуса, тя отива до хотел „Езерец” с температура 42-43 градуса. Тогава хотелиерът предупреди, че още на юнската сесия ще поиска увеличение на водовземането с 0,9 л/сек, за да може да компенсира изстиналата вода.

Хр. Ковачки тогава отхвърли категорично обвиненията на колегата си, че ползва до 16 пъти повече от разрешената му вода, и обясни, че си има водомер и си плаща за цялото количество, което изразходва.

Освен с проверката на водопровода за минерална вода през май месец БДЗБР намери време и да издаде няколко акта за административни нарушения и наказателни постановления. 4 фирми –  софийските „Маршал-91” ООД и „Стопаните БГ“ ЕООД, благоевградската „Стройрайон 2006“ ЕООД на Спас Сърбов, ЕТ „Ахмет Джилдов Родопи – Небие Джилдова“ от с. Сатовча и земеделският производител Кирил Станков Шумков са санкционирани заради недеклариране на дължимата такса за 2018 г. по образец, утвърден от МОСВ. Регистрираната в с. Гайтаниново „Натура” ООД на Христо Плачков, която има цяло екоселище, търпи санкция за непредставяне на химични анализи на водата за 2018 г. и отклонение от параметрите в разрешителното й за водовземане. Най-високи санкции – до 5000 лв., ще платят  „Сигма ски“ ЕООД, гр. Добринище – фирма на Георги Йовчев, която стопанисва лифта в Добринище,  хижите „Безбог”, „Гоце Делчев” и хотел „Добринище”, Специализираната болница за рехабилитация в Марикостиново, „Стангер С“ ЕООД, гр. Добринище /фирма на Борис Сакарев/, „Натура” ООД и транспортната „Планинец“ ООД, гр. Кюстендил /на Асен Пенчев и Антон Стоянов/, които са засечени да ползват вода, без да имат разрешително.

За аналогични нарушения са издадени наказателни постановления на “Конвента 7” ЕООД, с. Огняново /на Никола и Магдалена Панчеви/, “Хидроресурс” ЕООД – гр. Благоевград /на Генади Иванов/, санданската “Интеграл – ПС” ЕООД /на Стоян и Димитър Керемидарски/ и “Франчайзинг България” ЕООД, гр. София. Общата стойност на постановленията е 5300 лв./Струма/

Добавени коментари

Ами така я! публикува:
11 Юни 2019 | 17:03
Те за какво са се борили да седнат на банките в общинския съвет,ако не се оправят с това,онова... А Вие-пак да ги изберете на есен,щото едва ли всичко са постигнали у дома си!
W публикува:
11 Юни 2019 | 12:55
Браво! Общински съветници- собственици на хотели. Разпределят си водата, все едно е на баща им, а бедния народ - кучета го яли:(((((

Добавете Вашия коментар

TOP