Коронавирусът показа колко крехък е модерният свят

23 Март 2020 | 07:35
0 коментара
Общество

Една от най-честите фрази, които човек може да чуе по адрес на коронавируса сега е: "Не е за вярване как нещо толкова малко може да причини толкова големи поразии". И действително, пандемията от COVID-19 ясно очерта много слаби места в глобалната индустрия, икономика, здравеопазване и още множество други сфери.

Ситуацията в момента не изглежда добре. По прогноза на Goldman Sachs през миналата седмица само в САЩ около 2,25 млн. души може да са загубили работата си заради коронавируса. А епидемията в САЩ тепърва започва и едва през уикенда започнаха да влизат в сила по-рестриктивни мерки в големите градове.

Дори и най-консервативната прогноза на анализаторите посочва, че новите заявки в бюрата по труда в САЩ ще са минимум 1 млн. Това ще е безпрецеденен скок в историята на САЩ. Досегашният пик е 695 000 за седмица през 1982 г. И идва на фона едни от най-ниските нива на безработица в страната от поне две десетилетия.

Подобни проблеми ще продължат да се проявяват и в много други държави. Икономическите щети ще са за трилиони долари.

Коронавирусът показа и друг сериозен проблем - здравните системи, които не могат да издържат на по-голямо натоварване. Има много дебати, че COVID-19 "е обикновен грип", които са контрирани с "кой друг грип е претоварвал болниците така?"

Без значение от позицията в този дебат, едно е неоспоримо - коронавирусът показа, че действително болниците в много държави не могат да поемат рязък скок на заболели. Глобалната здравна система ще има нужда от сериозни промени, когато пандемията отмине.

Дори и Интернет "боледува". Оказа се, че инфраструктурата не е напълно подготвена за резкия скок на потреблението. Макар да няма тотални сривове, има забавяне на скоростта и кратки прекъсвания на различни места по света. Оказа се, че макар и преди пандемията да се смяташе, че всички постоянно използват интернет през телефоните си, то реалната им консумация не е чак толкова голяма.

Едва сега, когато стотици милиони по целия свят са под домашна карантина и работят или се забавляват чрез интернет от домовете си, се видя какво означава истинско интернет потребление. И то до степен, че Европейската комисия (ЕК) отстъпи от иначе твърдите си правила, които забраняват на телекомите да ограничават скоростта на мрежите си. Операторите имат временни права да намалят скоростта, за да има повече ресурс за всички.

ЕК също така помоли и ИТ гигантите да намалят качеството на видеострийминга, за да не се натоварва инфраструктурата. Netflix например вече обяви, че ще намали битрейта на видеото в Европа с 25%. В последствие YouTube, Amazon, Disney, Facebook и Instagram също обявиха, че намаляват качеството на видеото за колкото време е нужно, докато ситуацията не започне да се нормализира.

Милиардерът Джеф Безос вече предупреди в писмо до служителите си: "Ще стане по-лошо, преди да стане по-добре." Но пандемията не означава, че всичко е загубено. Тя е и възможност. При това за целия свят и глобалното общество да стане по-силно и единно.

Пример в тази посока са технологичните компании. Те се активираха с дарения по целия свят. Apple обяви, че ще дари милиони маски на здравните работници в САЩ и Европа. Alibaba също дарява маски, тестове и защитни облекла. Илон Мъск заяви, че Tesla има готовност да започне да произвежда дихателни апарати. Бяха и сред първите, които въведоха мерки и освободиха служителите си да работят от домовете си, когато това е възможно.

Много от компаниите отложиха сроковете за плащания за потребителите. Други предложиха и допълнителни безплатни бонуси, за да им помогнат докато работят от домовете си.

IBM обяви създаване на инициатива, в която ще се обединят още много други компании и институции. Всички те ще предоставят ресурси от суперкомпютрите си на учените по света. Експертите ще имат достъп до над 330 петафлопа изчислителна мощ, която да използват за всякакви проучвания и анализи на коронавируса и търсенето на лечение и ваксина.

Инициативата ще осигурява и софтуер за учените, както и други дигитални и облачни услуги. Вече има и резултати - суперкомпютърът Summit успя за два дни да открие 77 потенциални съставки, които може да са от полза за лекарство. Друг суперкомпютър - Tianhe-1 пък може да помага в по-бързото диагностициране на голям брой снимки и т.н.

Околната среда също си "отдъхва". Анализите чрез сателити показват рязък спад на нивата на азотен диоксид в Китай, като в голяма степен това се отдава на забавянето на производството. Снимки от Венеция също показаха бързото изчистване на каналите.

Пандемията води и до много лични предизвикателства. За голяма част от хората по света самоизолацията и "социалното дистанциране" се оказва по-голям проблем отколкото са смятали.

След първоначалния шок от случващото се, се появиха и много съобщения за груби прояви срещу хора, които "може би" са болни или просто "може би идват от място с болни". Въпреки това има и много прояви на доброта. Голям брой хора се впускат да помагат на други в нужда, даряват средства или труда си.

Пандемията несъмнено ще доведе до трайни промени в обществото и начина на мислене на много хора. Мнозина ще осъзнаят колко добре са живели преди. И всички ще трябва бързо да осъзнаем, че след пандемията предстои още едно важно предизвикателство - как светът ще си научи урока: дали ще си вземе правилните поуки и ще стане по-единен и разумен или ще направи грешката да се разедини още повече, прехвърляйки си вината за случилото се и последиците от него.

 Vesti.bg.

Добавете Вашия коментар

TOP