Никога няма да го забравя и оттогава досега посветих много работа да се чуе, види и покаже корупцията във водния сектор и виновните да понесат отговорност.
Припомням го, не за да се хваля, а заради фактите и истината. И за онези,които тогава мълчаха, а днес ни наричат статукво. Няма случай, изнесен от служебното правителство, по който да не сме водили битки с модела ГЕРБ четири години. Затова и днес имаме самочувствие на автентични носители на промяната".
Тя представи информация от всички институции за наводненията през 2014 г. Тя каза, че според МОСВ държавните язовири са 212, общинските - 2183, 26 са частните, а 268 язовира са с неизяснена собственост. „По-шокиращото в отговора на министъра е следното изречение: „задължение е на собствениците на язовири за обследване на техническото им състояние”. А как ще ги контролираме, като не ги знаем кои са собствениците?”, попита Нинова.
За контрола Корнелия Нинова се позова на отговор от министъра на регионалното развитие и инвестиционно проектиране, според който от проверените 655 язовира- 77 са оценени в предаварийно състояние и по -нататъшната им експлоатация е недопустима. Те трябва да бъдат премахнати до края на 2014 г.
Корнелия Нинова коментира, че само 6 са случаите, в които е потърсена административна отговорност. Те са за премахване на язовири, но не са изпълнени и никой не е наказан. „Наказателната отговорност не е наша работа, но административната е наша”, подчерта депутатът. В тази връзка тя предложи това да бъде ясно записано в закона и министър-председателят и правителството да го изпълняват. За наказателната отговорност тя представи данни от писмо от главния прокурор, според което има 10 заведени дела, които съдържат и тежки текстове в тях - за умишлено причинено убийство на хора. Депутатът определи и тази информация като обезкуражаваща, защото всички тези дела са срещу неизвестен извършител. „Въпросът касае цялата страна, няма политически цвят и всички тук сме длъжни да го решим”, категорична бе Корнелия Нинова.Епицентър.бг