Конете са в състояние да разчитат човешките лицеви изражения, пише в. "Дейли експрес", позовавайки се на британско изследване, публикувано в сп. "Байолъджи летърс".
В първото по рода си проучване специалисти от университета на Съсекс са установили, че конете са способни да правят разлика между гневни и щастливи лица.
За целите му учените са изследвали как 28 коня реагират на снимки на негативни и позитивни човешки изражения. На животните са били показани фотографии на гневни и щастливи непознати мъжки лица.
Специалистите са установили, че когато наблюдават гневни изражения, конете си служат с лявото око - поведение, което обикновено се свързва с възприятието на негативни сигнали. Освен това сърдечният им ритъм се ускорява и при тях се наблюдава поява на повече стресови признаци.
Реакцията на конете свидетелства за функционално разбиране на гнева в човешкото изражение.
Учените са открили също, че конете реагират по-изразено на негативни, отколкото на позитивни лицеви изражения.
"Причината е, че за животните е по-важно да разпознават заплахите в заобикалящата ги среда.
Идентифицирането на гневни лица служи като предупредителна система за конете, която им позволява да предугадят негативно човешко поведение, като например груба езда.
Интригуващото в настоящото изследване е, че конете са в състояние да разчитат емоции в различен от собствения им вид", обяснява Ейми Смит от изследователския екип.
Да научи деца с увреждания как да общуват чрез терапия с коне - това е идеята Веселина Фелдман - психолог и инструктор по конна езда.
Сред бозайниците конят отстъпва по богатство на мимиката единствено на човека. До този извод са стигнали учени от Великобритания и САЩ, съобщи сп. PLoS One.
С отделни движения на очите, веждите, ъгълчетата на устните хората могат да изразят около 27 различни чувства - от изненада до отвращение.
Британските и американските зоолози са установили, че конете също изразяват емоциите си с мускулите на устните, ноздрите и очите.
Методите за комуникация между конете са били изследвани чрез видеозаписи, направени в естествената им среда на обитание. След това е бил съставен списък на всички възможни движения, правени от животните с мускулите на главата, и уникалните "изражения на лицето".
Оказало се, че конете са способни на 17 такива мимически движения, кучетата, които са били изследвани от друга научна група, на 16, а шимпанзетата само на 13.
Нещо повече, макар муцуната на коня да не е устроена така, както лицето на човека, много от израженията на конете приличат поразително на тези при хората.
Новото изследване опровергава теорията, според която далечните от човека видове животни трябва да имат по-примитивна мимика.