Комплекс „Пирин“ излезе „златен“ на Благоевград: 8 г. след строежа половината е неплатен
Докато търси 2,5 млн. лв. за издължаване към изпълнителя „Маргарита – П – И. Костадинов”, градоначалникът Ил. Стоянов се надява да осигури пари за ремонт от публичен сграден фонд
Общинският спортен комплекс „Пирин“ в жк „Еленово“ е на път да излезе буквално златен на благоевградчани. След като преди 8 г. общината при управлението на екипа на Ат. Камбитов брои 2.4 млн. лв. за строителството му, а миналия месец се оказа, че дължи още около 2.5 млн. лв. допълнително на фирмата изпълнител „Маргарита – П – И. Костадинов”, сега се налага общината да кандидатства по процедура BG-RRP-4.020 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“, за да снижи разходите му за отопление и да ремонтира аварирали части от оборудването, интериора и екстериора.
В комплекса, който е с площ 10 251 кв.м, е нужна спешно подмяна на неефективната съществуваща дограма, полагане на външна топлоизолация с дебелина според енергийното обследване, подмяна на осветителните тела с енергоефективни LED осветители, подмяна наамортизираната вече енергийна и вентилационна инсталация, нужен е възстановителен ремонт на част от металните конструктивни елементи на сградата, както и освежаващ интериорен ремонт, включващ нови настилки по подове, нови облицовки по стени и ремонт на санитарни възли. Общината планира и монтаж на фотоволтаична централа за собствени нужди с надежда поне малко да подпомогне снижаването на сметките за отопление.
„Сградата се оказа с доста проблеми и планираните ремонти и подмени са абсолютно необходими”, коментира кметът на Благоевград Илко Стоянов, пред когото още стои въпросът откъде да намери близо 2.5 млн. лв., за да се доразплати със строителя. Надеждата му е проектът да бъде одобрен за безвъзмездно финансиране, защото е изключено да се намерят пари в общинския бюджет и за комплекс „Пирин“.
Освен него общината е включила в проектните си предложения по процедурата саниране на още 2 сгради – Общинската художествена галерия и зала „22 септември“, както и на 6 селски кметства – в Бучино, Логодаж, Зелен дол, Покровник, Рилци и Падеш.
Планираните ремонтни дейности са еднотипни – подмяна на дограмата, външна топлоизолация, топлоизолиране на пода и таваните, монтиране на LED осветители, възстановяване на вентилационните системи и освежаващ интериорен ремонт. В селските кметства е планирана и подмяна на компрометирани вследствие на множество течове дървени ребра, греди и обшивки; подмяна на паропропускливата подкеремидена мембрана и частична подмяна на покривни керемиди, като съществуващите керемиди ще се почистят, сортират и повторно употребят в рамките на до 50 % от покривната площ.
С пукването на пролетта общините в Югозапада масово обявиха намеренията си да санират по същата програма или със собствени средства. Почти няма община, която да не е обявила дълъг списък от обществени сгради, които спешно се нуждаят от топлоизолация и смяна на дограмата.
В Симитлидокументи са подадени за 2 административни сгради в общинския център, за читалище „Христо Ботев 1929“ в с. Брежани, спортната зала в местността Извор/Гроздовец на с. Крупник и читалище „Васил Априлов 1922“ в с. Железница.
В Петрич се надяват за отпускане на средства за саниране на блок „А“ от Градския универсален магазин, който е на 7 етажа. Полагане на термоизолация, подмяна на дограма, изграждане на отоплителна/охладителна система, подмяна на вътрешно осветление, изграждане на фотоволтаична централа от 67 панела върху покрива на сградата с мощност 36.10 kW са част от предвидените дейности.
Банско ще подобрява енергийната ефективност и ще ремонтира покрива на Здравната служба в гр. Добринище, за което вече обяви обществена поръчка на стойност 249 998.31 лв. без ДДС.
Разлог търси строителни фирми по другата актуална програма – за повишаване на енергийната ефективност на 3 многофамилни жилищни сгради. За тази обществена поръчка с прогнозна стойност 963 287.89 лв. без ДДС вече има подадени 16 оферти.
Според кмета на община Благоевград Илко Стоянов двете актуални в момента програми – за финансиране на общински административни сгради за култура и спорт и за енергийно обновяване на частни многофамилни сгради, довели до един неочакван, но много сериозен проблем – липса на достатъчно лицензирани енергийни одитори, които да направят задължителното обследване на сградите и да издадат техническия паспорт, без който държавата не отпуска пари.
„Не знам колко са одиторите в Благоевград, но са изключително малко, появиха се и фирми от София, но пак е истински късмет да се намери свободен специалист”, коментира градоначалникът. Според него държавата предварително трябвало да предвиди този недостиг и да стартира едната програма поне 4 месеца след другата
ВАНЯ СИМЕОНОВА в.Струма