Комисия ще реши съдбата на светещите очи на новия паметник на цар Самуил в София
Комисия ще реши съдбата на светещите очи на новия паметник на цар Самуил в София. Скулптурата на великия български владетел беше открита от президента Росен Плевнелиев на тържествена церемония до базиликата „Св. София”, съобщава „Монитор”. Паметникът на българския владетел е висок 4 м, а постаментът е 2.20 м. и е дарение от фондация „Българска памет”. Царят е изправен, в едната си ръка държи меч, а в другата патриаршески кръст. Най-големи критики обаче отнесе погледът му. Очите са направени от шлифовани полускъпоценни камъни оникс, а зениците от гагат. Те са измайсторени така, че да гледат строго минувачите, като идеята е да ни побиват тръпки от страховитият поглед на владетеля. В последния момент авторът решава да ги подсили, като в кухините на очите поставя диодно осветление, с което да светят нощем.
Творецът обаче не е съгласувал идеята си нито с общината, нито с дарителите на монумента. Хайтов заяви, че очите ще светят и никой не му е давал конкретно задание.
„Нито какво да има долу в краката на патъците, нито тук горе или каква корона да има. Няма задание. То е общ проект, обща визия, детайли няма”, обясни скулпторът. Според него работа на автора е да реши какво трябва да се направи. Той беше категоричен, че не се чувства огорчен от критиките.
„Това е редовно, който не е свикнал с отрицателни оценки, да не се хваща с такива работи. Ако искат да го съборят, аз какво да направя. Паметникът е вече факт, а да погребеш факт е малко трудно”, завърши авторът.
Работната група от експерти в Министерството на културата и Столична община ще се събере през следващите дни и ще прецени какво е въздействието има осветлението върху облика на монумента. Ако те решат, че погледът няма да свети - жицата ще се прекъсне без да се вадят очите.
„Проектът трябва ад се изпълнява така както е зададен, в този смисъл всякакви промени, които са правени, особено в последния момент, трябва да бъдат предварително съгласувани и одобрени”, обясни зам.-кметът по култура д-р Тодор Чобанов./БЛИЦ