Коледната пуйка по нета двойно по-скъпа от домашната
Две трети от хотелиерите готови да свалят цените за Нова година
Традиционната пуйка за Коледа и Нова година ще ни излезе двойно по-скъпа, ако си я поръчаме през интернет да ни бъде доставена у дома, вместо да си я приготвим у дома, показа проверка на „Монитор”. Дни преди празниците в мрежата могат да се открият редица апетитни предложения за пълнена пуйка, цените им обаче значително ще „пресолят” празничната ни трапеза.
За да грабнем един от изпечените до златисто „онлайн” деликатеси, ще трябва да броим цели 86 лв. Пуйката е пълнена с ориз, гъби, чушки и праз, а в добавка получаваме и гарнитура печени картофи.
Доставката до входната врата ще ни струва още 5 лв.
Алтернативен вариант по джоба на нашенци предлага и родна хранителна верига, където 4-килограмовата пуйка, пълнена с кисело зеле и ориз, излиза 69 лв.
Най-евтиният вариант е да си я приготвим в домашни условия, който е над два пъти по-евтин. Докато в мрежата цените стремглаво летят нагоре преди празниците, в търговските обекти можем да открием охладена пуйка за 7 лв./кг. За килограм зелеви листа в буркан и пакет ориз ще доплатим още 4-5 лв. Допълнителните пълнеж и гарнитури могат да качат цената на домашното производство до около 40 лв.
Освен пуешко месо в мрежата се „готвят” и редица оферти за постни ястия за Бъдни вечер,
Началната цена на 7 блюда за празника е 25 лв.
за още две постни гозби пък ще доплатим 8 лв. В предложенията влизат питка, боб, лозови и зелеви сарми, туршия, чушки с боб, ошав, тиквеник и плодове. Големите вериги отново се включват в битката за клиенти, предлагайки постни изкушения от своите витрини. Така например килограмът сарми от близкия хипермаркет за празника ще ни струва 5 лв. Цената на печените чушки с боб или ориз във веригите също е между 5,30 и 5,50 лв./кг, за 800 грама коледна погача пък ще броим по 4 лв.
Сред традиционните печива за предстоящите празници несъмнено се нарежда и баницата със сирене и късмети. Онлайн тя ще ни струва 16,50 лв. за килограм и половина, докато у дома можем да си я приготвим с пакет точени кори, яйца и краве сирене срещу по-малко от 12 лв.
Десертът за Бъдни вечер – тиквеникът, пък върви по 4 лв. за 800 г
Част от българите все пак ще предпочетат да отидат извън къщи, но заради затворените кръчми трябва да отседнат в хотел, който има ресторант. Скорошна анкета на държавната статистика сред хотелиерите пък показва, че две трети от хотелиерите са готови да свалят цените за Нова година на пакетите, а 47.3% - на нощувката. Около половината от собствениците на места за настаняване пък смятат да предложат на своите клиенти алтернативен период за използване на направените резервации, 66.3% имат намерение да намалят цената на пакет услугите.
Относно ограниченията, въведени наскоро за затваряне на ресторантите в хотелите преди полунощ, председателят на Съюза на туристическия бизнес в Банско Малин Бистрин смята, че въпросната мярка трябва да бъде преработена. „Не е правилно точно на Нова година заведенията да затворят в 22,00 ч. По думите му резервациите за зимния курорт отново са потръгнали, но са далеч от нивата преди пандемията.
Той бе категоричен, че в заведенията към хотелите се спазват всички противоепидемични изисквания като осигуряване на дистанция между масите и дезинфекция. За разлика от предишни години обаче през новогодишната вечер
празничните програми ще останат в историята
Въпреки че хотелиери вече са платили капаро на изпълнителите, концертът и новогодишните томболи няма да се провеждат.
Всеки четвърти променил плановете си за празниците
Основна причина за преместването на празненствата у дома стават новите здравни разпоредби. Според социологическо проучване COVID-19 e променил плановете на близо четвърт (23%) от българите за наближаващите празници. 57 на сто не планират да променят уговорките си за Коледа и Нова година заради заразата, а едва 17% все още не са решили къде ще празнуват. Едно обаче е ясно - малко под 60% от анкетираните няма да се срещат с приятели или роднини. 32 на сто пък са на противоположно мнение. В случая възрастните се оказват най-стриктни по отношение на противоепидемичните мерки и няма да се срещат със своите познати.
Припомняме, че според последната заповед на министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов местата за настаняване могат да предлагат изхранване на своите клиенти в ресторантите към обектите, но само до 22,00 часа, и то при спазване на стриктни санитарно-хигиенни мерки. От туристическото министерство дори са направили предложение влизането на гостите да става на смени, за да бъде избегнато струпването на туристи.