Колчетата в Кресненското дефиле рязко понижиха катастрофите и жертвите
Катастрофите, жертвите и пострадалите в Кресненското дефиле рязко са намалели след поставянето миналото лято на колчета, които ограничават изпрекварването в участъка. Това показва справка с данни на Областна дирекция на МВР Благоевград, поискани от „Капитал“ по Закона за достъп до обществена информация. Отсечката е част от главен път Е-79, който свързва както столицата с Гърция (ключово трасе през топлите месеци заради туристическия интерес към южната ни съседка), но и реално е част и от ключова европейска пътна артерия и е силно натоварена.
Според доклад на Държавната агенция по безопасност на пътищата пътно-транспортните произшествия в отсечката основно се дължат на неправилното изпреварване, като „Пътна полиция“ потвърждава това – и по техни данни 70% от катастрофите се случват по тази причина. Пътният травматизъм в участъка често е посочван и като причина строителството на „Струма“ в района да започне по-бързо. Все пак закъснялата и очевидно успешна мярка с поставянето на ограничителни колчета миналото лято е добро временно решение, докато се изчистят процедурните проблеми около големия инфраструктурен проект.
Какво сочат данни„Капитал“ поиска справка за 10 години назад, но от ОДМВР Благоевград обясниха, че за периода 2013-2016 г. нямат данни, затова числата започват от 2017 г. Те сочат, че за периода от 2017 до настоящия момент най- лошата година е била 2021 г. с цели 55 катастрофи, 5 жертви и 40 пострадали. Иначе според данни на МВР, цитирани в медийни публикации, по пътя Симитли-Кресна през 2016 г. е имало 60 катастрофи, 7 загинали и 26 ранени.
Колчетата бяха поставени на 7 юли 2022 г. по инициатива на инициатива на тогавашния министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов. Идеята обаче е от доста по-рано. Още през 2019 г. Държавната агенция „Безопасност на движение по пътищата“ предлага на Агенция „Пътна инфраструктура“ да постави такива ограничители, потвърдиха от институцията. Не е ясно защо мярката е приложена чак три години по- късно. Председателят на агенцията „Безопасност на движение по пътищата“ Малина Крумова коментира пред „Капитал“, че е видим положителен ефект. Само през май и юни 2022 г., точно преди монтирането им и в началото на туристическия сезон и наплива към Гърция, е имало седем катастрофи, шест пострадали и две жертви. От юли 2022 г., когато са поставени ограничителите, досега има девет ПТП-та и един пострадал и нито една жертва.
По данни на „24 часа“ поставянето им пък е струвало малко над 60 хил.лв. Пътният травматизъм често е сочен и като аргумент за форсирането на проекта за „Струма“ през Кресненското дефиле, последната отсечка от магистралата, която не е започната. Реално поставянето на ограничители обаче решава – поне временно, проблема, докато не се избере вариант и не се започне изграждането на новата отсечка.