Кои са добрите и вредните храни на плажа

04 Юли 2015 | 09:20
0 коментара
Любопитно
Кои са добрите и вредните храни на плажа

Хапването на цаца и сладолед на плажа е любима комбинация за много от летуващите на плажа. В сезона на чревните инфекции обаче трябва да спазваме определени правила, за да не развалим почивката си на морето и да не я прекараме на легло, пише "Монитор".

Една от най-добрите храни по време на жегата са лютите чушки. Пикантните храни водят до потене, което е начин за охлаждане на тялото. Любителите на парливия вкус могат да подправят кърито си с джинджифил и малко люти чушки, стига да имат здрав стомах. Морските деликатеси като риба, калмари и миди са силно препоръчителни за дните и нощите на пясъка. Добре е обаче да се купуват само от проверени места, защото престоялата морска храна носи рискове от отравяне.

Вредно

Макар изкушението да е голямо, е по-добре да избягвате всички прекалено студени храни като сладоледа, съветват диетолозите. Причината е, че когато ядем много студен сладолед, той охлажда само гърлото ни, което поставя останалите части на тяло ни в шок. Затова трябва да се търси начин за охлаждане отвътре и за регулиране на вътрешната температура на организма с външната.

Като значително полезен за летовниците е обявен сандвичът с краставица, майонеза и морска сол. Той помага за регулиране на телесната температура в горещините, установиха американски учени. Чаят, водата и бирата се явяват като идеална добавка към него, но противно на общоприетото, те трябва да бъдат със стайна температура, а не ледени. Зърнените храни също са полезни за тялото, защото имат високо съдържание на магнезий и калций и предотвратяват схващания в жегата. Поради това пълнозърнестият хляб е по-добрият избор за сандвич.

Според изследване сред зарзавата краставиците, целината и динята са най-полезни за плажуващите. Що се отнася до напитките, то танините в чая и виното имат добър охлаждащ ефект за тялото.

Специалистите още съветват изцяло да се избягват храните с високо съдържание на протеини и мазнини, защото тялото трябва да работи по-усилено за смилането им. Това означава, че в горещините трябва да се избягват месните продукти.

В това число влизат и всички дълбоко пържени ястия. Лятната скара е любима на всички ни, но внимавайте с нея. В случай, че не можете без нея, вместо тлъсти меса залагайте на крехки филенца, за предпочитане от телешко или риба.

Захарните изделия, както и безалкохолните напитки, които имат захар, също е редно да се избягват. Забравете за дюнерите, внимавайте с царевицата и цацата на плажа, които може да са развалени поради високите градуси.

Затлъстяване

Солени и сладки бързи закуски като кифли, кроасани, баници, пици, чипс бързо засищат, но бавно се храносмилат и имат вредни мазнини, консерванти и овкусители. Освен това водят до светкавично напълняване и до много трудно отслабване, като цяло са напълно излишни в лятното ви меню.

Някои напитки също намаляват способността на организма да се охлажда. С кафето трябва да внимаваме през лятото. Черната напитка ободрява моментно, но също така дехидратира организма още повече в жегата. Затова комбинирайте ароматната напитка с чаша вода.
Макар и само подправка, солта задържа излишни течности в тялото и повишава кръвното налягане, затова е добре особено в жегите да се избягва.

Добавете Вашия коментар

TOP