Кои алкохолни напитки провокират агресия?
Изследователи от Центъра за обществено здравеопазване в Уелс, Института по психиатрия, психология и неврология към Кралския колеж в Лондон, проучили емоциите, свързани с употребата на алкохолни напитки. Те провели анкета, в хода на която изяснили, че отделните видове алкохол могат да доведат до различни емоционални състояния.
„Твърдият алкохол действително най-често провокира агресия - казва руският нарколог Алексей Казанцев. - Много зависи от количеството на изпития алкохол. По принцип алкохолът освобождава, изважда на бял свят, всички патологични черти на характера.“
Много хора си мислят, че качественият алкохол е по-малко вреден от евтиния. Дали обаче е така, обяснява психиатърът нарколог Игор Лазарев.
„За тези, които имат проблеми с алкохола, няма разлика дали пият скъп или евтин алкохол. Тъй като и в единия, и в другия случай става дума за питие, съдържащо етилов спирт. А той по един и същ начин предизвиква опиянение и еуфория, като постепенно се формира привикване.
Така че от гледна точка на развитието на зависимост и усложнения, свързани с тази зависимост, няма разлика между скъпите и обикновените алкохолни напитки.
Много хора, особено успешни и богати, попадат в своеобразен капан, считайки, че не ги заплашва зависимост или други наркологични проблеми, тъй като имат късмета и щастието да употребяват само „елитен, качествен, скъп алкохол“. За съжаление, те не разбират, че по този начин просто си измислят оправдание.
Сами залъгват себе си и се успокояват, че скъпите напитки са уж по-безопасни. Такива хора трудно биват убеждавани от специалистите каква всъщност вреда си нанасят. Тези, които употребяват по-евтин алкохол, бързо разбират, че нанасят вреда на организма си, затова с тях по-лесно може да се стигне до съгласие за лечение на алкохолната зависимост.
Да, в скъпия алкохол не би трябвало да се съдържат много токсични вещества, но човек може ли да е сигурен на 100% в безопасността от алкохола, тъй като и скъпите напитки понякога са фалшиви. Дори незначителна концентрация на метилов спирт е опасна – води до нарушение на зрението, но може да се стигне и до летален изход.“
Защо някои хора пият много, но не се напиват?
Отговаря наркологът Алексей Казанцев. „Способността на човек да пие и да не се напива може да говори за висока толерантност към алкохола. Обикновено такава устойчивост се изработва с годините, тя е характерна за хора, които са зависими.
Тази способност възниква на етапа на преход от първи към втори стадий алкохолна зависимост. Във втори стадий на зависимост настъпва плато, а в трети вече започва намаляване на количеството алкохол, което такъв човек е в състояние да поеме.
Това означава, че способността на човек да пие много, но да не се напива, в голяма степен е придобита. Има и вродена такава, която се обяснява с липсата на защитен рефлекс за повръщане при употреба на голямо количество алкохол.“
Има ли безвреден алкохол?
Историята за ползата от спиртните напитки може би датира от 1991 г., когато френският учен Серж Рено в пряк ефир на американския канал CBS заявил, че алкохолът може да е вреден, но в същото време и полезен, тъй като защитава съдовете от атеросклероза, а сърцето от инфаркт.
Той назовал това явление „френски парадокс“ и го обяснил по следния начин: французите, които обожават мазна и калорична храна и не сядат на трапезата без бутилка благородно вино, рядко получават инфаркти и инсулти.
През 2000 г. датският учен Мартин Гронбек показал, че малки дози натурално вино е доста по-полезно, отколкото твърдият алкохол и бирата.
Яна БОЯДЖИЕВА