Когато комунисти и капиталисти искат да правят коли: връзката на Porsche и СССР
През 1932 г. трима немскоезични съветски инженери пристигат в инженерното бюро на Фердинанд Порше. Германците ги приемат сърдечно: знаят, че в СССР тече индустриализация и разчитат на поръчки.
Но основната цел на съветските представители е да поканят Фердинанд Порше за пътуване до индустриалните центрове на СССР. Естествено, за сметка на съветското правителство.
Две седмици по-късно Порше посещава Сталинградския тракторен завод, минава също през Одеса, Киев, Курск и Нижни Новгород. В Германия по-късно пишат, че немският дизайнер дори е минал и през военни заводи.
След това пътуване Порше получава предложение да стане главен автомобилен специалист на Съветския съюз. Синът на прословутия Фери Порше по-късно ще каже, че баща му се е замислял сериозно, но все пак е казал: "... аз съм твърде стар, за да започна нова кариера".
Така съдбите на Фердинанд Порше и Съветския съюз се разминават. Дизайнерското студио проектира военно оборудване за Вермахта, създава Volkswagen Kaefer, а след това Porsche 356. Но много години по-късно, през 70-те, пътищата на германската компания (вече под ръководството на Порше младши) и съветската автомобилна индустрия отново се пресичат.
Рorsche 412
През 1973 г., по инициатива на „Автоескпорт“ и Министерството на автомобилната индустрия на СССР, АЗЛК се обръща за помощ към Porsche Engineering.
Москвич-412 бързо губи позиция, а "Автоекспорт" иска да освежи колата, за да върне интереса на западните купувачи към нея, но без големи разходи и промени, тъй като заводът вече работи върху следващия модел.
В тези строги рамки инженерите и дизайнерите на Porsche направиха каквото можаха. Те поставят черна радиаторна решетка на 412, в съответствие с модата от онези години, слагат му няколко табели и големи джанти.
Променени са арматурното табло и архаичният тънък волан, монтирани са по-удобни седалки с подглавнициа. Тапицерията на седалките и вратите стават по-качествени. Porsche монтира и резервно колело, разположено вертикално в багажника на 412.
Резултатът от всички тези предложения: руснаците не ги приемат, защото в завода се подготвя моделът 2140.
Кой е човекът, който стои зад историята на „неразрушимата“ Niva
Porsche “рисува“ и 2141
През същата 1973 г. инженерният отдел на Porsche разработва идеен проект за семейство напълно нови автомобили „Москвич“. Базовият автомобил с класическо оформление трябва да е седан с дължина 4550 мм и междуосие 2550 мм. Бъдещият Москвич-2141 се оказва със 150 мм по-къс и с 30 мм по-малка база.
Германците имат идея за две версии: автомобили с четири- и шестцилиндрови двигатели. Те предлагат гама от различни каросерии: седан, хечбек, комби, дори пикап и миниван.
Нищо от това не предизвиква интереса на СССР и АЗЛК поема по свой път.
Но това не е краят на сътрудничеството между съветски производители и Porsche.
Подробностите четете на специализирания сайт CarMarket.bg
Редактор: Пламен ГеоргиевИзточник: CarMarket.bg