Коалиция „Кауза Разлог ” стартира обществено допитване „Модерна архитектурна визия за Разлог”
В деня на архитекта Коалиция „Кауза разлог” стартира обществено допитване провокирано от състоянието на обществената среда в Рзлог. Реализира се от офиса на коалиция „Кауза Разлог” чрез ситуирана за целта ПОЩЕНСКА КУТИЯ – реална и и-мейл ([email protected]). До тук да споделени 75 мнения по темата, като общото в тях е застъпването на идеята за единен силует на централната градска част на Разлог. Допитването ще продължи до 20 октомври 2015 г. и цели набор от конкретни мерки за промяна на статуквото в общината предвид липсата на единен силует за централната градска част и състоянието на паметниците на културата – емблематични за общината.
Какво означава модерна визия за Разлог? Въпросът е комплексен и не може да се отговори в едно изречение.Трябва да говорим за добрите европейски практики по отношение и специално на публичните градски пространства. Става въпрос за площади и паркове, в които също трябва да се създадат динамични функции с ежедневни мероприятия. „Площадът трябва да бъде пулсиращо, динамично пространство. В рамките дори на денонощието, той трябва да има различни функции и употреба. Например, има френски площади, които през деня функционират като кафенета, чистят се за час – два и през нощта стават концертна площ, дансинг или изложбена зала на открито, място за други мероприятия – дори, ако щете и спортни тренировки на площада.” – дава пример арх. Димитър Захариев, кандидатът за кмет на коалиция „Кауза Разлог”.
„Имах коментари в предишни мои публикации за културата в Разлог, които не бяха радушно приети от част от коментиращите ги. Но въпреки всичко, аз държа на културния силует на града. И веднага ще се аргументирам с не чак толкова далечното минало, когато в една читалищна дейност имаше достатъчно на брой културни форми. Говоря не само за самодейни състави, за самодеен театър и оперета, за школи по изкуства, които към днешна дата не виждаме като фокус на читалищната работа. Да, в известен смисъл визирам и съживяване на тези забравени форми, но основното е създаването на нови, близки до новото поколение инициативи, които да го приобщят към традициите и създадат предпоставки за реален интерес и действие. Това ще бъде специална тема, ще има специална програма за развитието на културата. Сега ще отбележа само липсата на площ, на която да се излага изкуство – говоря за Градска художествена галерия, за която отдавна търся място. Това място може да бъде и адаптирана подходяща сграда, но трябва да го има. В допълнение ще уточня, че експонирането на изкуство би могло да се прави и на открито, но със сигурност една градска галерия ще създаде предпоставка за ново отношение към човека като цяло и ще осмисли по друг начин неговото духовно израстване. Сега това очевадно липсва в Разлог. Липсват и тематични музеи.”
Малцина знаят, че Разлог има и стари възрожденски къщи, които са много специфичен обект на интерес. Част от сградите са дори архитектурни паметници, макар и с местно значение. Фактите сочат, че поради липса на грижа, голяма част от тях са унищожени или самоунищожени. Причините за това вероятно са комплексни, но в видимо в основата е бездействието на общинска администрация. Презумпцията сочи, че общината трябва да бъде медиатор и основен пазител и радетел на подобни сгради, съгласно закона за опазване на културното наследство.
„В Разлог съществуват и сгради, общинска собственост. При тях пряко бих се намесил с за опазването и консервацията им с включването им в динамични проекти за саниране. Те, освен съхранени, трябва да бъдат и адаптирани в съвремието. Те могат да бъдат превърнати в „активни музеи”, но не познатите със статични експозиции и шнурове, които ограничават достъпа до експонатите, а приветливи и с интерактивни експозиции. Съвсем друга трябва да бъде ролята и на съвременния музей. Но това ще бъде едно от направленията на работа на новия екип за управление на общината, който имам намерение да създам. Защото музеите освен място за съхранена памет, са и средство за съвременно патриотично възпитание, от което имаме крещяща потребност!” – думи на арх. Димитър Захариев.