Кметът Стойчо Баненски: Днес е Сирни Заговезни-празник на прошката и духовното пречистване
22 Февруари 2026 | 16:12
0 коментара
Общество
Благоевград

Днес е Сирни Заговезни – празник на прошката и духовното пречистване с думи и чрез огън. Това написа във фейсбук кметът на Банско Стойчо Баненски и отправи апел към жителите и гостите на града да бъдат заедно в празничната вечер.
Нека се съберем тази вечер на стрелечката, за да изгорим в пламъците ѝ всичко лошо и да се заредим със светлина и топлина.
Благодаря на жителите на Костей блата, които изградиха стрелечката на Банско само от хвойна и дървесина.
Огънят ще бъде запален в 19:30 ч. на Костей блата.
Всички са добре дошли!, уточни Стойчо Баненски.
Припомняме, че преди дни, кметът на община Банско издаде заповед № 09-26-72/11.02.2026 г. във връзка с отбелязването на празника „Сирни Заговезни“ на 22.02.2026 г., с която се въвеждат конкретни правила и забрани за опазване на обществения ред и безопасността.
Съгласно заповедта, палене на огньове по време на празника е допустимо само на строго определени места, предварително съгласувани с РСПБЗН – Банско. Традиционни огньове върху частни земеделски имоти могат да се палят само с писменото съгласие на собствениците, а на общински терени – след съгласие от кмета на общината.
Изрично се забранява изгарянето на автомобилни гуми и други предмети, които отделят силен дим. В сила е и забрана за използването на пиратки, самоделно направени „бомбички“ и други пиротехнически средства, които застрашават спокойствието и сигурността на гражданите.
При установени нарушения заповедта предвижда налагане на санкции. Контролът по изпълнението е възложен на Иван Докторов – секретар на община Банско, като препис от документа е разпределен до отговорните структури за сведение и изпълнение.
Нека се съберем тази вечер на стрелечката, за да изгорим в пламъците ѝ всичко лошо и да се заредим със светлина и топлина.
Благодаря на жителите на Костей блата, които изградиха стрелечката на Банско само от хвойна и дървесина.
Огънят ще бъде запален в 19:30 ч. на Костей блата.
Всички са добре дошли!, уточни Стойчо Баненски.
Припомняме, че преди дни, кметът на община Банско издаде заповед № 09-26-72/11.02.2026 г. във връзка с отбелязването на празника „Сирни Заговезни“ на 22.02.2026 г., с която се въвеждат конкретни правила и забрани за опазване на обществения ред и безопасността.
Съгласно заповедта, палене на огньове по време на празника е допустимо само на строго определени места, предварително съгласувани с РСПБЗН – Банско. Традиционни огньове върху частни земеделски имоти могат да се палят само с писменото съгласие на собствениците, а на общински терени – след съгласие от кмета на общината.
Изрично се забранява изгарянето на автомобилни гуми и други предмети, които отделят силен дим. В сила е и забрана за използването на пиратки, самоделно направени „бомбички“ и други пиротехнически средства, които застрашават спокойствието и сигурността на гражданите.
При установени нарушения заповедта предвижда налагане на санкции. Контролът по изпълнението е възложен на Иван Докторов – секретар на община Банско, като препис от документа е разпределен до отговорните структури за сведение и изпълнение.








