Кметът Р. Томов с предложение за намаление на наема за тротоарно право до края на лятото с 2 лв. в помощ на бизнеса

12 Юни 2020 | 15:32
0 коментара
Политика

Намаление на наема за тротоарното право на 5 лв. без ДДС до края на лятото предлага кметът Румен Томов на ресторантьорите, хотелиерите и туроператорите в града след среща с представители на сдружението им в началото на седмицата, на която те поискаха помощ заради пандемията. Решението дали и как да се помогне за съвземане на бизнеса в града ще вземат окончателно общинските съветници. Това бе обявено вчера на пресконференция на кметския екип, на която всеки по ресори докладва за свършената работа.

Кметът Томов откри пресконференцията със справка за похарчените общински средства тази година за празника на града 24 май – 27 000 лв. Той направи  сравнение с разхода от 56 770 лв., направен от общинската хазна за същия ден миналата година, и допълни статистиката с харчовете за 1 юни – 32 864 лв.  през 2019 и 13 000 лв. тази година, и подчерта, че почти целият град бил обхванат с мероприятия за децата.

Зам. кметът по финансите Ясен Попвасилев не пропусна да отбележи наследения дълг от 28 млн. лв. от предишното управление и наложените санкции по изпълнение на европроекти от 6 000 995 лв. „Кредитът ни в ОББ в размер на 7,55 млн. лв., усвоен, за да се плаща по европейските програми, в следващите 3 г. общината ще трябва да връща заради санкциите“, каза Попвасилев.

„Приходите, данъчни и неданъчни, от началото на годината в общинската хазна са значително по-малко от отчетените за същия период на миналата година. Намалението идва от удължаване на сроковете за плащане на налозите с отстъпка и от това, че никой не плащаше наеми през периода на извънредно положение“, каза зам. кметът и информира, че от 11 ноември м.г. досега общината е кандидатствала и е одобрена по 6 европроекта с общо финансиране от 4,3 млн. лв.

„Новината от вчера е за поредна санкция за общината заради 2 анекса, свързани с ремонта на площада за 799 000 лв. и за 741 000 лв., като вторият е подписан, без процедурата да е качена на сайта на купувача, без да се обявява обществена поръчка“, каза Я. Попвасилев. Той обяви, че похарчените от общината средства във връзка с коронавируса са 197 000 лв., и подчерта, че приоритетите на кметския екип са изплащане на заплатите на служителите, текущата издръжка на всички общински звена и дейности, и изпълнение на инвестиционната програма, като отбеляза, че преди 2 дни кметът е разписал заповедите за получаване на работно облекло на служителите.

На въпрос каква помощ очакват общините от държавата, зам. кметът по икономиката посочи, че се надяват на възстановяване на направените разходи във връзка с извънредното положение, на изравнителна субсидия и на безлихвени заеми, за да се съвземат.

На питане дали управителите на общинските фирми са принуждавани да изплатят дивидента от печалбата си на общината, преди отчетите им да се приемат от ОбС, и какво ще се случи, ако местният парламент на днешната сесия реши те да не превеждат този дивидент заради стагнацията във връзка с коронавируса, зам. кметът Попвасилев отговори: „Дивидентът съгласно общинската наредба по решение на ОбС трябва да се изплати до 30 май. Има определен срок и приет бюджет. Ако решат друго, най-много да се наложи актуализация на приходната част на бюджета на общината“.

А кметът Р. Томов допълни: „Любопитно е обаче, че заповед до мен на Комисията по жалби и контрол на изпълнение на решенията на ОбС, чийто председател е Благовест Стоицов, е подписана от друг, при това без задължителния за подобни случаи апостроф, проверете дали не е под натиск“, каза Румен Томов.

Заместник-кметът по строителството инж. Евгени Терзиев информира, че инвестиционната програма е в размер на 4,5 млн. лв. и заедно с колегите му се надяват, че тя ще бъде изпълнена до края на 2020 г.

„В периода на извънредно положение са обновени и ремонтирани детските площадки в яслите, като са монтирани ударопоглъщащи настилки и нови модерни съоръжения, които вече се ползват от хлапетата. Заради очакваното провеждане на традиционното авторали пътят до с. Делвино е ремонтиран, а организаторите на събитието са изразили увереност, че то ще се случи през октомври. До края на месеца ще приключи ремонтът на старческия дом след пожара там на 11 май  Преди около 1 м. беше сключен договор с МОСВ за рекултивация на клетка № 3 от депото за отпадъци. Това е нов проект, разработен от екипа ни, и предстои обявяване на обществена поръчка за изпълнението му. Той е много важен, защото в клетка 3 са струпани всички отпадъци от старото депо, събирани може би от 50 години. От голямо значение е да се извърши тази рекултивация, тъй като отпадъчните води, които ще се формират в резултат на дъждове и подпочвени води, са изключително замърсени. Разбира се, обектът има пречиствателна станция, но колкото по-бързо се направи рекултивацията, толкова по-бързо ще се гарантира опазването на околната среда в района“, каза инж. Терзиев.

Той информира, че проектът за ремонт на читалището, стартирал с бюджет от 3 млн. лв., се налага да се свие на 1,463 млн. лв., тъй като средства от европрограмата, по която кандидатстват, са насочени за нуждите за борба с Ковид-19.

„Подготвя се обществена поръчка за изграждане на фотоволтаични централи на всички общински сгради, в това число и учебните и детски заведения, които ще бъдат монтирани на покривите им с цел икономии за общинската хазна“, обяви зам. кметът по строителството.

Зам. кметът по хуманитарните дейности инж. Василиса Павлова отчете, че са изплатени 51 стипендии на даровити деца и предстои разглеждането на още 20 подадени заявления. Възстановен е културният календар на общината, а днес ще се обявят конкурсите за директорските места на 7 детски градини и на Центъра за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград.

Кметът Румен Томов вметна в доклада й, че общината стартира ремонт на летния театър в кв. „Вароша“ и че лично се е ангажирал да „вдигне на крака“ ансамбъл „Пирин“.

Зам. кметът по сигурността и спорта Любен Милев отвори темата за недостига на паркоместа и амбицията на кметския екип да намери решение на проблема, като спре нерегламентираното паркиране и изчисти града и селата от излезлите от употреба МПС и стари гуми.

„Гражданите могат сами да репатрират колите си, но ако не го направят и се наложи ние да го правим, то ще е за сметка на парите от предаването им за скрап“, каза Милев. Той посочи, че около 2000 са издадените пропуски за безплатно паркиране в „синя зона”, но проверка показала, че има редица нарушения. „На жилище са давани 2 пропуска, вместо полагащия се 1, като за втория по решение на ОбС се плаща само 100 лв. на година. Установихме, че някои продължават да ползват талони за безплатно паркиране на старите си адреси, на които не живеят от години, като един от случаите касае 11 г. Друг проблем е, че на хора с няколко жилища също се издавани пропуски за безплатно паркиране, въпреки че в наредбата изрично е посочено, че такова право имат само посочилите за основно това в центъра. Издавани са пропуски на чужденци, както и на собственици на гаражи, преотдали ги за търговски обекти“, разкри зам. кметът Л. Милев и отбеляза, че до 1-2 месеца тези проблеми ще се отстранят.

Кметът Р. Томов информира, че ще търси финансиране извън общинската хазна за изграждане на нов кучешки приют, чийто проект прашасва от 2012 г. „Истината е, че цената възлиза на 1,450 млн. лв. и е интересно защо не е направен преди 8 г., след като проблемът е изключително сериозен, а той е предвиден за 200 кучета и 100 котки“, попита градоначалникът./струма/

Добавете Вашия коментар

TOP