Кметът на Благоевград Методи Байкушев отчете седмица, посветена на образованието и развитието на града
17 Май 2026 | 22:17
0 коментара
Криминално
Благоевград

Тази седмица Благоевград показа нагледно защо е образователният център на Югозапада. С това се похвали в личния си профил кметът на Благоевград Методи Байкушев, той написа :
Югозападният университет отбеляза 50 години от основаването си. Поколения и общо над 95 000 студенти са изградили мечтите си зад стените на университета. Той е най-голямата причина градът да се утвърди като регионален център. Всички имаме приятели и колеги, които са дошли като студенти, срещнали са любовта, създали са семейства, останали са да работят и да постигат мечтите си тук.
Американският университет дипломира 240 бакалаври и 22 магистри от Випуск 2026 – младите лидери, завършили в Благоевград, които са подготвени да бъдат лидери със знания и интегритет. 23-ма от завършващите бакалаври са от Благоевград. Университетът се разширява и за новата академична година е готов да посрещне още повече студенти в новото общежитие, което е пред завършване.
2 нови STEM центъра открихме в рамките на 3 дни – в Националната хуманитарна гимназия и в XI основно училище. До края на юни ще бъдат открити STEM центрове във всички благоевградски училища.
Проведохме и традиционната „Панорама на училищата“, заедно с Центъра за личностно и творческо развитие, която представя възможностите на нашите училища за начално и средно образование за следващата учебна година. В нея участваха 17 училища и професионални гимназии от Благоевград.
За качеството на образованието в тях говорят и резултатите от националното външно оценяване след 4 и 7 клас, където ясно се вижда, че нашите ученици постигат успех много над средния за страната.
Проведоха се традиционните издания на Digital4Blagoevgrad и Digital fest kids. Събития за малки и големи, които включват лекторска програма и занимания за изграждане на кариера в областта на дигиталните технологии и услуги.
Двадесет ученици от 5 и 6 клас преминаха успешно през второто издание на „Детски бизнес клуб“, който също стартирахме за първи път миналата година. За 4 месеца те посетиха фирми от различни индустрии, така че да се ориентират по-добре за бъдещото си развитие.
Започна електронният прием на заявления за първи клас в общинските училища – пуснахме системата за първи път миналата година.
Това бе Благоевград само за една седмица.
Това са нашите деца и знанието. Нашето бъдеще. И най-голямата надежда и залог за развитието на Благоевград и България.
Югозападният университет отбеляза 50 години от основаването си. Поколения и общо над 95 000 студенти са изградили мечтите си зад стените на университета. Той е най-голямата причина градът да се утвърди като регионален център. Всички имаме приятели и колеги, които са дошли като студенти, срещнали са любовта, създали са семейства, останали са да работят и да постигат мечтите си тук.
Американският университет дипломира 240 бакалаври и 22 магистри от Випуск 2026 – младите лидери, завършили в Благоевград, които са подготвени да бъдат лидери със знания и интегритет. 23-ма от завършващите бакалаври са от Благоевград. Университетът се разширява и за новата академична година е готов да посрещне още повече студенти в новото общежитие, което е пред завършване.
2 нови STEM центъра открихме в рамките на 3 дни – в Националната хуманитарна гимназия и в XI основно училище. До края на юни ще бъдат открити STEM центрове във всички благоевградски училища.
Проведохме и традиционната „Панорама на училищата“, заедно с Центъра за личностно и творческо развитие, която представя възможностите на нашите училища за начално и средно образование за следващата учебна година. В нея участваха 17 училища и професионални гимназии от Благоевград.
За качеството на образованието в тях говорят и резултатите от националното външно оценяване след 4 и 7 клас, където ясно се вижда, че нашите ученици постигат успех много над средния за страната.
Проведоха се традиционните издания на Digital4Blagoevgrad и Digital fest kids. Събития за малки и големи, които включват лекторска програма и занимания за изграждане на кариера в областта на дигиталните технологии и услуги.
Двадесет ученици от 5 и 6 клас преминаха успешно през второто издание на „Детски бизнес клуб“, който също стартирахме за първи път миналата година. За 4 месеца те посетиха фирми от различни индустрии, така че да се ориентират по-добре за бъдещото си развитие.
Започна електронният прием на заявления за първи клас в общинските училища – пуснахме системата за първи път миналата година.
Това бе Благоевград само за една седмица.
Това са нашите деца и знанието. Нашето бъдеще. И най-голямата надежда и залог за развитието на Благоевград и България.










