Кметът на Благоевград и председателят на ОбС за казуса с автогарата
Инвеститорът, поискал да закупи терена, на който се намира автогарата в Благоевград, е скептичен отново да входира в ОбС подобно искане.
Председателят на ОбС и кметът са на мнение, че решението не е в полза на Общината.
Пред ИНФОМРЕЖА Марио Богданов заяви:
Доволен съм от решението, както казах това, какво решение ще вземат е изцяло тяхна отговорност как се отнасят към услугата обществен превоз на пътници в Благоевград. Това решение не против Марио Богданов, а против гражданите на Благоевград.
Какво следва?
Оттук натам тези, които гласуваха „Против“, трябва да дадат решение. Аз моето решение го дадох. След като казваш „Не може да е така“, трябва да кажеш как може да е, как ще се преасфалтират едни 5 дка и половина, което ще струва приблизително 400 хил. лв., как ще се изгради цялостно осветление, как ще се изградят огради, как ще се изградят паркинги, как ще се изградят новите сектори. Разбирате ли, това са въпроси към тези, които гласуваха „Против“. Може да ги попитате. Аз пак казвам – питате ме дали съм доволен или не. Не мога да кажа, всъщност може би съм доволен, защото спестих едни кредитни пари. Много хора питат от къде са парите, ами от креди. Ами благодаря им, че ми спестиха 1 млн.
Тоест категоризацията сега е проблем на Общината?
Не, просто няма да се прекатегоризира. Трябва да се разбере, че собствеността на земята е общинска и тя трябва да се грижи за нея. Както аз се грижа за автогарата, понеже е моя собственост, както влагам аз средства. За да направя цялото това нещо аз трябва да вложа пари в нещо, което не е мое. Кой луд човек би хвърлил 1 млн. лв. там в двора.
Нищо няма да направя в тази ситуация. Хората в неравностойно положение ще ги вали от паркинга до самата автогара. Зимата всички ще влизат вътре. Това е общински имот, но не се почиства от Общината, това е общински имот, но не се асфалтира от Общината, това е общински имот, но всъщност ние се грижим за него. 30 години са доста време. Не искам да стои в това положение. Казах – не ми е детската мечта да си купя земята под автогарата, напротив. Мога да предложа да купят автогарата и Общината да се развива. Аз съм бизнесмен, не работя без пари.
Изход?
Изходът е тези, които гласуваха „Против“ да кажат какъв ще е той. Казват не може така, добре, кажете как, намерете пари.
Автогарата преди 20 години е била супер автогара за окръжен град, след като я придобихме преди 3 години, аз затова им казах да идат до автогарата и да видят, аз това, което правя е видимо. Не е под масата. Там стои! Всеки може да види, да върне стари снимки. Това е мое, на предприятието, но все пак това е и за гражданите. На мен приходите ми са от тях. Аз мисля рационално. Колкото един гражданин се чувства по-добре на автогарата, да може да иде до тоалетната, да си купи кафе, да седне на топло или на студено, да има музика, да има хубава миризма.
Приходите от автогарата, надяваме се да стане известно, не може да покрие заплатите на хората, които работят там – 15 човека. Вижте, автогарите са необходимото зло в транспортния бизнес. Има четири неща – международен превоз, междуградски превоз, градски превоз и автогарово обслужване. Всяка по-голяма фирма има автогара. Но проблемът в Банско, в Разлог, в Пазарджик – тези колеги излязоха от сферата, в която работят и си помислиха, че само с наеми от едни преминаващи автобуси ще издържат автогари. Ето това доведе до ликвидация на автогарите. Автогарата е нещо, което не изкарва кой знае какви пари, но е необходимо за обслужване на гражданите. Пак казвам – нашият приход идва от хората. Кметът правилно каза – Община Благоевград в момента няма автогара, тя е на „Пътнически превози“. Тоест слагам ключа и няма автогара, това не ми касае другия бизнес. Ще спираме тук и там, където намерим за добре. То международните спират на градските спирки, защо да не го правим и ние. Опитах се да го кажа по разбираем начин, че това нещо не е за мен.
Ще пробвате ли отново?
Съмнявам се!
Коментар за ИНФОМРЕЖА направи и кметът Методи Байкушев:
Оставаме в същото положение. За инвеститора няма да има стимул да инвестира и за сега ще задържи. Губим и един сериозен приход. Всъщност, истината е, че при приватизацията на земята, за щастие тя е останала собственост на Общината, което не означава, че Общината има автогара. Автогара има частният собственик. И всъщност ние сега може да реализираме приход и имаме „един луд“ човек, който е готов да инвестира, за да имаме модерна автогара, каквато доста градове нямат, доста нямат и автогари, което е и нормално, защото начина, по който пътуват хората се промени. Сега се сложи спънка на тази възможност. Така са решили общинските съветници.
Общината няма възможност да поддържа този терен, нали?
То стои въпросът защо да го поддържа, след като става въпрос за земята, която е под автогарата, която е на частния собственик. Да имаш възможността да поддържаш едни 6 дка само да ги асфалтираме, защото това не е правено от 30 години, ще струва няколкостотин хиляди лева. Да направим модерна система за достъп с камери, с осветление, с бариера отиваме на 1 млн. И да го правим защо?! Дейността така или иначе е губеща. Този частен собственик има цялостен затворен цикъл, защото се занимава с градски и междуселищен транспорт и автогарата всъщност е част от целия бизнес модел. Абсолютна спекулация и манипулация на хората е, че понеже автогарата в Банско или Разлог е изчезнала, затова и благоевградската щяла да изчезне. Тя може да изчезне, но не Общината е гарант за това. Ако се погледне закона за пътническите превози, то никъде там не пише, че Общината е длъжна да осигурява, създава и да е оператор на автогара. Ние не говорим да продадем земята, пак казвам автогарата не, защото тя си е собственост на частния собственик и като сграда и дейност. Ние не говорим да продадем земята просто на някого, защото той така иска, а за човек, който познаваме всички, почетен гражданин е на Благоевград, който иска да инвестира, декларира го, тоест това не е някакъв параван. Мисля, че на някои хора политиката им идва в повече.
Даде ли днес ОбС знак към бъдещи инвеститори, че едва ли не винаги ще има съмнение към тях?
Не знам как да го тълкувам. Ако успеем да доведем външен инвеститор, не мисля, че общински съвет ще спъва това. Но се даде знак, че политиканстването вътре между нас наистина пречи да видим добрите възможности. От нас не се искаше нищо, нито инвестиции. Искаше се да дадем възможност, срещу която да реализираме добър приход – нещо, което за сега е изтървано.
Радослав Тасков обяви пред медията ни, че не е очаквал подобен резултат от гласуването.
Смятах, че след всичко, което се каза в зала, след цялата изразена мотивираност от кмета на общината и инвеститора, който излезе с името си пред Общински съвет и ясно каза какви са намеренията му и какво смята да прави ако предложението му беше прието. Очевидно е, че в залата имаше хора, които не приеха тези аргументи. Оттук насетне Правилникът на ОбС предвижда, че подобно предложение може да бъде разгледано най-рано след три месеца от постановяване на това решение, уточни Тасков.
Лично аз много се надявам, че с решението си днес не сме обидили инвеститора, защото той много ясно каза в изказването си пред съветниците, че това не му е на всяка цена. Общински съвет трябва да вземе решението дали иска нова и модерна автогара, съчетана със сериозен приход за общинската хазна или не, допълни председателят.
Факт е, че днес в зала липсваха много хора и може би това е причината предложението да не бъде прието, тъй като ако извадим всички, които отсъстват, общо взето хората, които биха подкрепили това предложение са над 30. Аз много се надавам да не е окончателното решение на Общински съвет по този въпрос.
Разбрахме, че общината няма как да инвестира в тези 5 дка?
Това е истината. Цялата спекулация, която течеше през последните седмици и която създаде впечатление, че Общината продава някакъв имот, всъщност ние продаваме земята под съществуващата автогара и единственият, който може да я закупи, е собственикът на автогарата. Никой друг не може да го направи. Остана неразбиране. Надявам се, че това няма да е лош знак към всички хора, които искат да инвестират в нашия град, заключи Тасков.
Припомняме, че решението бе взето от 21 гласували „за“, 3-ма – против и 2-ма се въздържаха като кворумът бе от 31 съветници, от които 4-ма си направиха отвод и не гласуваха заради конфликт на интереси.
ИНФОМРЕЖА