Кметът на Банско Георги Икономов е победител в категория „Съхранена история и култура”
Приключи церемонията по награждаване на победителите в националния конкурс "Кмет на годината", организиран съвместно от Портала на българските общини Kmeta.bg и Информационна агенция "Фокус". На церемония тази вечер в хотел "Маринела" в София 38 градоначалници получиха наградите, разпределени в 14 категории.
Гласуването се осъществяваше на специално изградена онлайн платформа в продължение на 3 месеца. Над 400 хиляди души дадоха своя вот и определиха победителите.
Връчиха наградите на победителите в категорията „Съхранена история и култура”. Отличените градоначалници са трима. Насърчаването на кметовете, които съхраняват традициите на страната ни. Наградите на градоначалниците връчи Вяра Анкова, генерален директор на БНТ.
Победителят в тази категория за община с население под 20 хил. души е Георги Икономов, кмет на град Банско, област Благоевград.
„Приемам наградата като признание на моите съграждани, защото те са в основата на съхраняването на историческата памет. За всички нас беше едно изключително предизвикателство да запазим историята и културата в община Банско. Искам да поздравя организаторите за чудесната инициатива и да благодаря на моя екип за положените усилия през изминалите 4 години”.
В същата категория, но сред номинираните общини а население между 20 и 50 хил. души, най-много гласове е събрал Николай Мелемов, кмет на община Смолян.
„Когато всички ние работим в насока за запазване на културно-историческото си наследство, ние опазваме българския дух и идентичност живи. Тази година възстановихме Роженския събор след 9-годишно прекъсване. Три дни Балканът се огласяше от фолклорни изпълнения. Ще завърша с призива, който се носеше из планината, по време на събитието на съхранената българщина „Да Живее България!”
Сред най-големите общини, в които населението е над 50 хил. души, от номинираните в категорията „Съхранена история и култура” се отличи кметът на община Велико Търново – г-н Даниел Панов.
„Приемам наградата с гордост, защото всички историци и археолози, реставратори, които са работили години наред, за да запазят цялото културно наследство във Велико Търново са успяли. Над 1100 паметници се намират на територията на община Велико Търново. Регионът ни е свързан със страниците от историята, тази година ще се чества 830 години от въстанието на Асен и Петър, след което нашият град става столица на възстановената българска държава.
Използвам случаят, за да благодаря на министър-председателят Бойко Борисов правителството, затова че успяха да направят всичко възможно и да финансират развитието на културата и съхраняването на историята във Велико Търново.”
На официалната церемония присъстват министрите на регионалното развитие и благоустройство Лиляна Павлова, на земеделието и храните Десислава Танева, на туризма Николина Ангелкова, ръководителят в ГД „Околна среда“ на Европейската комисия Джордж Кремлис, депутатът от Европейския парламент и член на председателството на Европейския парламент – Андрей Ковачев, депутатът от Европейския парламент и член на Комитета по регионалното развитие – Андрей Новаков.