Кметът М. Байкушев отказа да отреже 2 паралелки от ЕГ и ПМГ
01 Февруари 2025 | 10:19
6 коментара
Общество
Благоевград

Кметът М. Байкушев отказа да съгласува предложения от РУО – Благоевград държавен план-прием, включващ редуцирането на две паралелки в Езиковата и Математическата гимназия.
Както „Струма“ писа, началникът на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов изпрати писмо до управника с предложение за ново съгласуване и съкращаване на паралелките на ЕГ и ПМГ от 6 на 5.
На общинско ниво план-приемът след 7 клас за учебната 2025/26 е съпътстван с напрежение и безпрецедентна ситуация. Първоначално М. Байкушев съгласува всичките предложени от директорите 32 паралелки. Последва реакция от страна на директорите на 4-те професионални гимназии и трите средни училища, реализиращи прием след 7 клас. В писмо до кмета, с копие до областния управител и министъра на образованието те изразиха притеснението си, че трите профилирани гимназии, предлагащи общо 17 паралелки, са поставени в привилегировано положение, а това подлага на риск приема на останалите училища. Последва и протест на над 100 учители от професионалните гимназии/паралелки. На спешна среща с управника те се обявиха за съкрашаването на по една паралелка в ЕГ и ПМГ. Сред основните им аргументи е, че кандидат-гимназистите в общината са със 77 по-малко в сравнение с миналата година. Казано с други думи, седмокласниците са 638, или при пълняемост от 26 ученици това са 26,5 паралелки. Бе акцентирано и че със заявените 17 паралелки трите профилирани гимназии „дърпат“ 442 осмокласници, или за останалите 7 училища с 15 паралелки остават общо 196 кандидат-гимназисти.
С оглед изпълнението на действащата нормативна уредба в системата на предучилищното и училищното образование, след направен анализ на спецификата на Благоевград и обобщаване на информацията от представените мотивирани предложения от директори на училища на територията на Благоевград, в съответствие с държавната политика в сферата на образованието и постигането на целевите стойности към Правилата за планиране, утвърждаване и реализиране на държавния план-прием в 8 клас, проведените срещи и дадените насоки от Министерството на образованието и науката, както и поетите обещания пред учители и директори на образователни институции от Благоевград, Ви предлагам за съгласуване обобщено предложение за държавен план-прием за броя на паралелките, броя на учениците в тях и вида на профилите и специалности от професии“, пише в писмо до кмета началникът на РУО и предлага да бъдат съгласувани 30 паралелки вместо съгласуваните 32, като се отреже по една паралелка от ЕГ и ПМГ.
След запитване от „Струма“ ще съгласува ли или не кметът новото предложение от общината изпратиха следната позиция: „Кметът на община Благоевград Методи Байкушев не съгласува предложеното от началника на РУО – Благоевград за държавния план-прием в VIII клас за учебната 2025/2026 година. В предложението е отразена промяна на вече съгласуваните от кмета след задълбочен анализ предложения на директорите на средни училища, профилирани и професионални гимназии на територията на община Благоевград. По отношение на изпратеното от г-н Златанов обобщено предложение за държавния план-прием в VIII клас за учебната 2025/2026 година за община Благоевград кметът отново заявява своето несъгласие, аргументите за което той вече изложи подробно в две писма до Регионално управление на образованието – Благоевград. Становището на кмета Байкушев е, че не са настъпили нови обстоятелства, обосноваващи промяна във вече изразената от него категорична позиция, а именно да се запази броят на сега съществуващите паралелки за прием в VIII клас“, се казва в позицията на кмета Байкушев.
Съгласно действащата процедура от РУО трябва да изпратят в Министерството на образованието доклад с обобщените предложения за план-прием, следва съгласуване с Комисията по заетост към Областния съвет за развитие, мотивирано обосноваване и защита на предложенията в МОН и утвърждаване в срок до 30.04. на план-приема от началника на РУО. /Струма бг
Както „Струма“ писа, началникът на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов изпрати писмо до управника с предложение за ново съгласуване и съкращаване на паралелките на ЕГ и ПМГ от 6 на 5.
На общинско ниво план-приемът след 7 клас за учебната 2025/26 е съпътстван с напрежение и безпрецедентна ситуация. Първоначално М. Байкушев съгласува всичките предложени от директорите 32 паралелки. Последва реакция от страна на директорите на 4-те професионални гимназии и трите средни училища, реализиращи прием след 7 клас. В писмо до кмета, с копие до областния управител и министъра на образованието те изразиха притеснението си, че трите профилирани гимназии, предлагащи общо 17 паралелки, са поставени в привилегировано положение, а това подлага на риск приема на останалите училища. Последва и протест на над 100 учители от професионалните гимназии/паралелки. На спешна среща с управника те се обявиха за съкрашаването на по една паралелка в ЕГ и ПМГ. Сред основните им аргументи е, че кандидат-гимназистите в общината са със 77 по-малко в сравнение с миналата година. Казано с други думи, седмокласниците са 638, или при пълняемост от 26 ученици това са 26,5 паралелки. Бе акцентирано и че със заявените 17 паралелки трите профилирани гимназии „дърпат“ 442 осмокласници, или за останалите 7 училища с 15 паралелки остават общо 196 кандидат-гимназисти.
С оглед изпълнението на действащата нормативна уредба в системата на предучилищното и училищното образование, след направен анализ на спецификата на Благоевград и обобщаване на информацията от представените мотивирани предложения от директори на училища на територията на Благоевград, в съответствие с държавната политика в сферата на образованието и постигането на целевите стойности към Правилата за планиране, утвърждаване и реализиране на държавния план-прием в 8 клас, проведените срещи и дадените насоки от Министерството на образованието и науката, както и поетите обещания пред учители и директори на образователни институции от Благоевград, Ви предлагам за съгласуване обобщено предложение за държавен план-прием за броя на паралелките, броя на учениците в тях и вида на профилите и специалности от професии“, пише в писмо до кмета началникът на РУО и предлага да бъдат съгласувани 30 паралелки вместо съгласуваните 32, като се отреже по една паралелка от ЕГ и ПМГ.
След запитване от „Струма“ ще съгласува ли или не кметът новото предложение от общината изпратиха следната позиция: „Кметът на община Благоевград Методи Байкушев не съгласува предложеното от началника на РУО – Благоевград за държавния план-прием в VIII клас за учебната 2025/2026 година. В предложението е отразена промяна на вече съгласуваните от кмета след задълбочен анализ предложения на директорите на средни училища, профилирани и професионални гимназии на територията на община Благоевград. По отношение на изпратеното от г-н Златанов обобщено предложение за държавния план-прием в VIII клас за учебната 2025/2026 година за община Благоевград кметът отново заявява своето несъгласие, аргументите за което той вече изложи подробно в две писма до Регионално управление на образованието – Благоевград. Становището на кмета Байкушев е, че не са настъпили нови обстоятелства, обосноваващи промяна във вече изразената от него категорична позиция, а именно да се запази броят на сега съществуващите паралелки за прием в VIII клас“, се казва в позицията на кмета Байкушев.
Съгласно действащата процедура от РУО трябва да изпратят в Министерството на образованието доклад с обобщените предложения за план-прием, следва съгласуване с Комисията по заетост към Областния съвет за развитие, мотивирано обосноваване и защита на предложенията в МОН и утвърждаване в срок до 30.04. на план-приема от началника на РУО. /Струма бг
Добавени коментари
Бени публикува:
02 Февруари 2025 | 09:26
Да дуалната форма на обучение трябва все повече да се възприеме и да се прилага във всяка гимназия т.е. учениците да излизат с ПРОФЕСИЯ както при социализма а не само да учат език и нищо повече в езиковата гимназия или в математическата например като в текстио сега има различни паралеки и излизат с професия и тук може да излизат например лаборанти преводачи и други АТ и т.н. ИВАЙЛО Златанов да се пенсионира и да се назначи някой млад човек с възможности стига с тези стари мутри който взимат 10000 лева заплати и се чудят на коя екскурзия да си ходят а децата ни все повече закъсват на учителите само вдигат заплатите в Благоевград обраьованието е трагедия 12 клас не може да чете трагедия учители ИЗМИСЛЕНИ ЗАПЛАТАДЖИИ КОНТРОЛ НИКЪКЪВ
Зори публикува:
02 Февруари 2025 | 09:12
Да наистина в икономиката е трагвдия след Широканска просто това училище трябва да се затвори изкуствено се подържа Бояджиева беше трагедия вживяваше се на Хитлер но това не помагаше защото не назначаваше професионалисти а се спускаха от БСП кадри който не ставаха за преподаватели там и сега е трагедия но РУО инспекторите не правят качествени провеки зларанив трянва да се смени и да има качествени конкурси за директори не мой и твой човек жалко за децата ни това беше елитна гимназия
Иван публикува:
02 Февруари 2025 | 09:01
Трагедия е в гимназията най вече викиномиката упениците заповядат на учителите не нисвт никакви тетрадки и химикали учителите подържат изкустевени паралелки за да взимат само заплати РУО инспекторите не правят необходимите проверки а ако правят си вьимат чаните пълни, Ивайло Златанов вече трябва да е пенсионер той нищо не прави безплатно зативат Благоеграфските училища ощеляват учиници който вече стигнали 12 клас не могат да четат и да пишат образованието е ТРАГИЧНО УЧИТЕЛИТЕ СА ЗАСТАРЯВАЩИ НО ВЪПРЕКИ РАННОТО ПЕНСИОНИРАНРЕ НЕ ИЗЛИЗАТ В ПЕНСИЯ, А ГИ поставят да са в проеки за да взимат заплати и пенсии КАТО АСЯ БОЯДЖИЕВА И НЕИНИТЕ НАСЛЕДНИЧКИ ТРАГЕДИЯ В ИКОНОМИКАТА ТОВА КОЕТО БЕШЕ в миналото сега от ТАМ ИЗЛИЗАТ НЕ КАЧЕСТВЕНИ КАДРИ ПОСЛЕДНИТЕ ГОДИНИ СЕ НАЗНАЧАВАТ САМО МОЙ И СВОЙ ЧОВЕК МАМА Е УЧИТЕЛКА И ДЪЩЕРЯТА ВЕДНАГА СЕ НАЗНАЧАВА ЗА ДА ИЗЛЕЗЕ МАЙЧИНСТВО браво няма ракава гимназия АМИ СЕГА ПАК ДЯСНАТА РЪКА НА АСЯ БОЯДЖИЕВА ЩЕ БЪДЕ ДИРЕКТОР ВЪНШЕН ЧОВЕК НЕ СЕ ДОПУСКА БРАВО НА РУО БЛ-Д
До незадоволения "Лекар" публикува:
01 Февруари 2025 | 22:39
Намерил съм няколко авера,ше си купим от това "чудо" и ще те опраим с удължените "тояги". Да ти е наздраве!
Лекар публикува:
01 Февруари 2025 | 21:13
Увeличете пeниca си с поне 11 см, получете твърда epeкция и накарайте приятелката си да свъpши поне пет пъти подpед: гаpантиран ефект, доказан с научни изследвания, ето статия:---- https://come.ac/guntitan
Иван публикува:
01 Февруари 2025 | 15:49
Навсякъде трябва съкращения - в училищата и университетите! Вдигнаха им заплатите, а резултатите са плачевни - неграмотни ученици и некадърни учители! Синдикатът им е като свещена крава - само заплашват със стачки!






