Кметът Байкушев: Благоевград не е на последно място по заплащане

14 Август 2024 | 09:58
4 коментара
Общество
Благоевград
Кметът Байкушев: Благоевград не е на последно място по заплащане

Благоевградският кмет Методи Байкушев опроверга данни на националната статистика по отношение на заплащането в града. По последни данни средната заплата е 1519 лева. Градоначалникът внесе яснота на бизнес форума "Защо в Благоевград", който бе част от инициатива за завръщане на младите хора по родните си места "Ела си в Благоевград".

В презентацията си Байкушев представи подробно бъдещи проекти, за които администрацията ще кандидатства за финансиране чрез национални и европейски програми, както и визията си за стратегическо развитие на Благоевград и привличане на инвестиции.

„Всеки три месеца Националният статистически институт представя данни за средната заплата в България, според които Благоевград е на последно място по заплащане. Не е! От 2019 година до 2023-та, доходите растат и тези данни са конкретно за общината от НСИ. Показателите, според които Благоевград е на последно място касаят областта и това е така, защото ние сме една от най-големите области – 14 общини, сред много от тях преобладават села. Важно е да оценяваме къде се намираме и накъде трябва да вървим според реалните данни за общината ни", каза кметът Методи Байкушев.

Той съобщи, че за първите 5 месеца на настоящата година в община Благоевград са се регистрирали нови 471 души от други български градове. Дерегистрирани са само 7 души. „Ние трябва да привлечем повече инвеститори, да има повече конкуренция на пазара на труда, което по естествен път ще повиши възнагражденията и ще доведе още хора в нашия град. За да създадем подходяща среда ние имаме 2 насоки, в които да работим. На първо място е стратегическото развитие на Благоевград като териториално устройство – как изглежда нашият град и как трябва да се развива от гледна точка на това къде и какво да се строи, както и какви площи можем да предоставим на бизнеса. Второто направление е как подобряваме градската среда, какви условия създаваме, така че човек да се чувства тук на мястото си", подчерта Байкушев.

Пред присъстващите кметът представи Общия устройствен план на общината. „Границите на града са там, където ние – гражданите на Благоевград живеем, всичко останало представлява планина или 90% от територията на Благоевград. Тя е вълшебна, имаме 3 достъпа до Национален парк Рила, на нашата територия е и един от малкото биосферни резервати в света в списъка на ЮНЕСКО. Селата Бучино, Лисия, Покровник и др. малки населени места достигат почти до 2000 м. надморска височина. Всичко това е прекрасно, но когато ни попитат защо в Благоевград не се правят толкова много заводи, като например в Пловдив, трябва да си дадем сметка, че 90 % от тяхната територия е поле, а при нас планина.

"Единственото място, където можем да развиваме индустрия е долината на река Струма, само там е равно и има газ, 3 подстанции, директен достъп до магистралата, достъп до хората от града, вода и канал – това е всичко с което разполагаме, само тук можем да структурираме територията си по начин, където да можем да привлечем инвеститори. Към момента, това което успяхме да направим е, че започнахме процедура за вкарване в регулация на малка индустриална зона от 110 дка. на бившите „Черешарници" в района на Долно Церово. Подготвяме и задание за промяна на Общия устройствен план, с която да вкараме в регулация множество частни и общински имоти, подходящи за индустриално производство. С това от една страна ще облекчим собствениците, а от друга ще създадем условия за привличане на инвеститори", изреди вижданията си градоначалникът.

Във форума участваха планинският водач Маргарита Ангелова, която разказа защо е избрала Благоевград пред София и как отглежда децата си в село Лешко, Борислав Междуречки от „Грийнстар", който мести бизнеса си в Благоевград от Лондон, за да създава красиви и зелени пространства в родния си град, участва още Ангел Иванчев от водещата немска компания за производство на високотехнологични протези – „Оттобок", която развива дейността си в Благоевград. Той съобщи, че над 300 души работят в предприятието. В програмата се включиха Люпчо Христов от IT компанията „Клеврет", който развива дейността си тук и Александър Сукалински от транспортната фирма „Глориър", която само за последните 3 години бележи сериозен ръст.

Добавени коментари

реално публикува:
15 Август 2024 | 00:04
Последен е сред областните градове. И Видин и Кюстендил ни изпреварват за март и юни тая година. А тоя тръгнал да сравнява Благоевград с Якоруда и Гърмен. Не знам какви ИТ компании са заработили в Благоевград, това е пълна измишльотина. Ако говорим за някакви фрийлансери може и да има някакви единици, но голяма фирма в ИТ услугите в Благоевград не е стъпвала.
Argirov публикува:
14 Август 2024 | 22:56
Благоевград и Видин си делят последните две места по стандарт на живот сред областните градове. Това, че определени хора в града взимат по високи доходи и са намерили начин да изплуват не променя общата картинка. Относно ИТ компаниите, няма какво да правят в Благоевград, защото на тях им трябва човешки ресурс в достатъчно количество, а такъв квалифициран ресурс в Благоевград няма, защото масово работят в София. Единици са останали тук, но буквално са птички, които не говорят за пролет.
Лъжец публикува:
14 Август 2024 | 12:00
Тоя каква хитра лисица е. Говори полуистини, неистини и откровени лъжи, а журналистите го отразяват все едно всичко е вярно. Благоевград е на последно място по заплати сред ОБЛАСТНИТЕ ГРАДОВЕ, какво ме интересува че в Горно Нанадолнише заплатите са дори още по-ниски. Това че 590 човека са се засилили в Благоевград от началото на годината и само 7 са го напуснали е откровена лъжа и всеки който следи текущата демографска статистика може да свери информацията която НСИ подава всеки април месец. А твърдението че все повече ИТ и информационни компании избират Благоевград искам някой благоевградски журналист да го провери и публично да изнесе данни от проверката.
Не се прави на луд публикува:
14 Август 2024 | 11:18
На последно е от областните градове. Естествено че от 394-те общини в България има толкова забутани градчета и селца, които и са и по-бедни, но тук говорим за областните градове.

Добавете Вашия коментар

TOP