Кметът Апостол Апостолов: Симитли се изгради като един от най-големите индустриални центрове в Югозападна България и като една от най-социалните общини
Симитли чества днес празника на града, който по традиция е всяка година на църковния празник Рождество на Пресвета Богородица – 8 септември. Днес е и храмовият празник на църквата, посветена на Рождество Богородично в града, където тази сутрин ще бъде отслужена света литургия.
Тази година Симитли отбелязва 55 г. от обявяването си за град на 27 август 1969 година.
Преди 55 години са първите наченки на промишленото развитие на града, а през последните години Симитли коренно промени своя облик и стана много привлекателен, каза кметът на общината Апостол Апостолов. По думите му, градът се е превърнал в много по-хубаво място за живеене – спокойно, с добре развита промишленост, добра инфраструктура, детски и спортни площадки, спортни бази, модерни детски градини и съвременна образователна инфраструктура.
Всичко, за което се сещате, което към днешна дата е модерно, ние го имаме, а вследствие на това много хора, които в първите години на демокрацията се пръснаха по цяла Европа, започват да се прибират в родното си място или имат такова намерение, посочи Апостолов. Кметът отбеляза още, че градът е пълен с млади семейства, има много деца, и това прави Симитли жив.
Развитието на Симитли продължава, каза Апостолов, като посочи изграждането на нов стадион, проект за цялостна подмяна на уличното осветление, поставяне на фотоволтаични системи на всички общински сгради. „Всичко ново и съвременно се случва в нашия град и то се случва в големи мащаби“, каза кметът на Симитли. По думите му, в града няма и безработица, а това се дължи на изградената промишлена зона с 13 предприятия. В Симитли има и индустриална зона, като се очаква след броени дни в нея да започне изграждането на високотехнологични заводи. „Аз виждам бъдещето на Симитли по това, което се случва, като може би най-големия индустриален център в Югозападна България“, каза още Апостол Апостолов.
В миналото в Симитли не се говореше за социална политика, а в момента сме може би най-социалната община в България, каза още кметът. Той посочи, че в общината има 13 социални услуги, има спечелен проект за изграждане на още един социален дом, а до края на следващата година ще бъдат разкрити още социални услуги.
„Всичко това е свързано и с препитанието на хората, защото в момента в нашите социални домове работят около 200 човека, с новите четири дома ще станат триста. Нашите майки и съпруги не работят вече тежък физически труд, напротив, работят по-лек труд, с по-добро заплащане, тоест това, което всички искаме и имаме желание да се осъществява“, каза още Апостолов.
Като най-големия ресурс на Симитли кметът определи човешкия - модерното и напредничаво мислене на хората. „Когато хората искат още, аз се радвам, защото това говори, че са прогресивни. Нормално е да искат повече неща, по-хубави неща за тях, за техните деца, а ако не се удовлетворяват желанията им, ако не са доволни, тръгват по пътя на изселничеството“, посочи Апостолов. Той отбеляза, че в Симитли се вижда обратният процес - на връщане на хората, които работят в чужбина.
Във връзка с постигнатото през изминалите години Апостолов благодари на екипа си, на общинските съветници и на хората. За празника пожела преди всичко здраве, а и късмет, защото "без късмет нищо не се случва“.
В програмата за празника на Симитли тази вечер от 18:00 ч. е предвидено поднасяне на венци и цветя пред Паметника на загиналите за свободата на Симитли, а от 18:30 започва празничен концерт с местни групи, самодейци от общината, Гвардейския представителен духов оркестър, Теди Еротеева, Иван и Ивана Дякови, Мирослав Тросков, група “Фактор”, Борис Дали, Анелия и Константин. източник:БТА/Десислава Велкова