Клиенти на ЕВН научават сметките си за тока на касата
Дискриминирани ли са потребителите на компанията?
Клиентите на ЕВН често научават сметката си за изразходвана електрическа енергия на касата.
Защо е така?
Практика на дружеството от години наред е клиентите му в Южна и Югоизточна България да не получават сметките си писмено. Желаещите да разберат какво дължат трябва да се обадят в компанията или да проверят задължението си по интернет, мнозина обаче разбират какво дължат, но не могат да видят как подробно се формира цената. Според последните статистики у нас обаче интернет се ползва от 54% от населението на страната. Много от по-възрастните хора нямат нито достъп, нито умения да работят с интернет.
Освен това, според общите условия по договорите, дружеството е длъжно да издава фактура на хартия носител, преминаването към е-фактурата може да стане единствено и само, ако клиентът е избрал именно този вариант. Хората е добре да знаят и да имат достъп до фактура, която съдържа подробна информация за сметката им, а не да се осведомяват само за крайната сума за плащане. Това е така, защото е хубаво да бъдат информирани за всяка една услуга – пренос, разпределение, вида добавка, колко дължат.
От ДКЕВР наскоро напомниха във връзка с поевтиняването на ел. енергията от 1 август 2013 г. , че индивидуалната дължима сума за заплащане от всеки един клиент е в зависимост от количеството измерена енергия за съответния период, зона от денонощието и утвърдените от ДКЕВР цени. Съгласно условията на издадените лицензии, дружествата са длъжни да представят на потребителите ясна и разбираема информация във фактурите. В този случай неползващите интернет е интересно как ще получат подобна информация? Във Факти.бг получихме сигнали, в които се казва, че ако желаеш изрично да получиш фактура на хартия носител именно в тези региони на страната, трябва да си я заплатиш, което е абсурдно. Въвеждането на т.нар. електронни фактури има за цел опазване на околната среда чрез използването на минимални количества хартия, намаляване на разходите на доставчиците, получаване на по-бърза информация, и всичко това с по-малко средства. Тези предимства никой не отрича, но подобно крайно и радикално решение за е-фактурата едва ли е възможно на този етап да се случи в България. Възниква и друг проблем.
Изненаданите от сметките за електрическа енергия на гишето, ако решат да обжалват сметката си, трябва да разполагат с разпечатка на хартия носител. По принцип и „Е-фактура" представлява подписан документ с валиден електронен подпис, напълно равностоен на издаваните досега фактури на хартиен носител". Електронната фактура подобно на хартиената също може да се обжалва пред различните институции, но тези които не разполагат с интернет срещат трудности и тук и изпускат сроковете за това.
Друг е въпросът и, че потребителите на електрическа енергия в Южна и Югоизточна България плащат по-високи цени за услугата. Интересно е как има различни цени при монополния пазар? Много от клиентите не се жалват, тъй като нямало ефект според тях. Може би е време контролните органи да започнат да си вършат работата и да помислят дали на потребителите на електрическа енергия в тези региони не са нарушени правата.
Да не говорим, че след последното намаление отново регулираните цени на потребителите на ЕВН са най-високи, което си е чиста проба дискриминация. ГС"СИЛА" и Обществен съвет-Благоевград ще сезира всички отговорни институции в това число Комисията по дискриминацията и Комисията за защита на потребителите!